Kılıçdaroğlu: Aptalca bir teklif!

CHP Genel Başkanı çok sert konuştu…

Kılıçdaroğlu: Aptalca bir teklif!

Ankara - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın bazı devlet kurumlarını kendi özel tetikçisi haline getirdiğini belirterek, Hakan Fidan için çıkarılmak istenen özel yasaya dikkat çekerek, “’Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen’ dediğiniz andan itibaren Başbakan’a bağlı bir çeteden bahsedersiniz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Başbakan çetesine şunu söyleyebilir, ‘Gidin Cumhurbaşkanını öldürün’” diye ekledi.

 

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ülkenin on yılda “post modern diktatörlüğe sürüklendiğini” iddia ederek “Şimdi çatırdayan bir ülkeye sahibiz” dedi.

 

BAZI KURUMLAR ERDOĞAN’IN TETİKÇİSİ HALİNE GELDİ

“Başbakan önce çıktı benden olanlar benden olmayanlar diye halkı böldü” şeklinde sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, MİT krizine işaret ederek “Şimdi benden olan kurumlar benden olmayan kurumlar diye devleti böldü. Bölücü diyoruz Başbakan’a ve bu suçlamanın altında kaldı. Sayın Recep Tayyip Erdoğan bazı devlet kurumlarını kendi özel tetikçisi haline geldi. Öngöremediği bir şey var sen devletin kurumlarını tetikçi hale getirirsen o namlular yarın bir gün sana, halka, başka birine döner” ifadelerini kullandı.

 

BOZDAĞ İSHALİ KELAMDA BULUNUYOR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın MİT’e ilişkin açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu şöyle dedi: “Hukukun üstünlüğünü özümsemeyen bir devlet çağdaş olabilir mi? İllegaliteden medet umanlar unutmasınlar, bir gün gelir o yeraltı düzeni sizi çarpar, ona teslim olursunuz. ‘Suça bulaşmadan örgüte sızamazsınız’ diyen bir bakan suça bulaşmayı meşru hale getiriyor, ishali kelamda bulunuyor.

 

Devlet illegal bir örgüt değildir. Meşru bir yapı olduğu için insanlar haklarını bağımsız yargıda arıyorlar. Ben de soruyorum suça bulaşmadan kabineye girmek mümkün mü değil mi? Çete mantığıyla bakarsan senin Bakanlar Kurulu’na girmek için suça bulaşman gerekiyor.”

 

ERDOĞAN ÇETE KURMAK İSTİYOR

“Sayın Başbakan’a sesleniyorum, siyasi hayatının en büyük hatasını yapmak üzeresin” diyen Kılıçdaroğlu şöyle söyledi: “Bu özel yasa devleti illegal konumuna getirecek olan bir yasadır. Eğer bunu yaparsanız büyük bir hukuksuzluğa imza atmış olacaksınız. Bu sorumluluğa ortak olmaman gerekir.

 

Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen dediğiniz andan itibaren Başbakan’a bağlı bir çeteden bahsedersiniz. Bu, devletin çeteleşmesi demektir. Recep Tayyip Erdoğan’a çete kurma yetkisi vermek diye bir şey olabilir mi?”

 

“GİDİN CUMHURBAŞKANINI ÖLDÜRÜN” DİYEBİLİR

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Milletvekillerine verilmeyen bir güvence, dokunulmazlık bu çeteye veriliyor. Vatandaşlarım iyi bilsinler. Bu çete vatana ihanet etse soruşturma konusu olmayacak. Bunun altına kim imza atacak. Parlamentoda hangi milletvekili el kaldıracak merak ediyorum. Vatan hainliği değil midir bu?

 

Başbakan çetesine şunu söyleyebilir, ‘Gidin Cumhurbaşkanını öldürün.’ Nasıl olsa ben görevlendirdim, kimse sorgulayamaz diyemez mi? ‘Efendim, böyle şey olmaz.’ Biz neler gördük “böyle şey olmaz” diye… Hukuk devletinde, demokrasilerde bu tür saçmalıklar olmaz.

 

‘Kılıçdaroğlu artık mercek altındasın artık aldığın nefes bile takip ediliyor’ demedi mi Başbakan. O halde çete kurma yetkisi aldığında gereğini de yapacaksın.”

 

TEKLİF ÇOK APTALCA

Kılıçdaroğlu, “Bu teklif çok aptalca bir teklif. Trafikte kırmızı ışığı kaldırmak gibi bir şey” diyerek, “Böyle bir rezalet TBMM’de nasıl tartışılacak. Hukuk bu cinayetin sözcüsü olamaz. Bu teklifi kanunlaştırmak bütün devleti ve sistemi illegal, gayrimeşru hale getirmektir” ifadelerini kullandı.

 

CHP lideri, “Bu utanca kimse el kaldırmamalı. Bu yasa teklifi kabul edilirse ortaya çıkacak bütün faili meçhul cinayetlerden sonra gözler Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilecektir” dedi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2012, 00:32
YORUM EKLE