Kıbrıs'tan AB'ye 'Türkiye' yanıtı: İzin vermeyiz

Kıbrıs’tan, Merkel'in tezine zıt açıklama geldi

Kıbrıs'tan AB'ye 'Türkiye' yanıtı: İzin vermeyiz

Kıbrıs Dışişleri Bakanı, "AB'nin Türkiye'nin üyelik sürecinde dondurulan müzakere başlıklarının açmasına onay veremeyiz" dedi.

Reuters'ın haberine göre, "Müzakerelerin dondurulmasına yol açan nedenler ortadan kalkmadı... Mevcut durum sürdükçe, buna rıza gösteremeyiz" diyen YannisKasulides, "yargı ve temel haklar" ile "adalet, özgürlük ve güvenlik" başlıklarının açılmasına karşı olduklarını söyledi.

Aralarında bazı müzakere başlıklarının açılmasının da bulunduğu bir dizi talebini Avrupa Birliği'ne ileten Türkiye'nin istekleri AB liderlerinin geçen haftaki "mülteci" zirvesinde ele alınmıştı.

MERKEL NE DEMİŞTİ?

Almanya Başbakan Angela Merkel de dünkü İstanbul ziyareti sırasında, Türkiye’yle üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılabileceği mesajını vermişti.

"Almanya, bu yıl içerisinde 17'nci başlığın (ekonomik ve parasal politika faslı) açılmasına hazır" ifadesini kullanan Merkel, 23'üncü (yargı ve temel haklar) ve 24'üncü (adalet, özgürlük ve güvenlik) başlıkların açılması hazırlıkları konusunda ise konuşulması gereken bazı konular bulunduğunu söylemişti. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 13:07
YORUM EKLE