KESK, üye ve yöneticileri bilgileri dışında AKP’ye üye yapılmışlar

KESK, üye ve yöneticileri savcılığa suç duyurusunda bulunacaklar.

KESK, üye ve yöneticileri bilgileri dışında AKP’ye üye yapılmışlar

Anayasa ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre memurların herhangi bir siyasi partiye üye olmaları yasak. Buna karşın KESK, ülkenin dört bir yanında siyasi partilere hukuken üye olamayan kamu emekçilerinin, üye ve yöneticilerinin bilgileri dışında AKP’ye üye yapıldıklarını bildirdi. AKP’yi anayasa ve yasalara uymaya çağıran Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), sorumlulardan adalet önünde hesap soracaklarını duyurdu. 

KESK, bağlı sendikalarındaki üyelerinden çok sayıda bildirim gelmeye devam ettiğine de dikkat çekti. Üyelerinden bilgilerini e-devlet üzerinden kontrol etmelerini ve savcılıklara suç duyurusunda bulunmalarını isteyen KESK, dilekçe örneklerini de paylaştı. Partiye üyelik işlemleri sırasında ıslak imzaların da taklit edildiğine işaret edilen dilekçede, konu hakkında soruşturma başlatılması ve sorumluların cezalandırılması talep edildi.

EĞİTİM-SEN’LİLERİ DE ÜYE KAYDETMİŞLER

Mustafa Çakır'ın Cumhuiryet'te yer alan haberine göre CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Eğitim-Sen Şube Başkanı ve bir Eğitim-Sen ilçe temsilcisinin bilgisi ve haberi olmadan AKP üyesi yapıldığını kaydederek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde sahte parti üyeliklerinin suç olduğunu kaydeden Adıgüzel, Soylu’ya, “Bakanlığınıza bu konuda bugüne kadar kaç adet şikâyet gelmiştir? Bu şikâyetler için yapılan rutin işlem nedir? Yapılan şikâyetlerin siyasi partilere göre dağılımı nedir? Ordu’da yaşanan söz konusu örnek de dahil olmak üzere tüm parti üyelik sahtekârlıklarını yapan kişilerin ortaya çıkarılması ve yargıya iletilmesi için bugüne kadar bir talimatınız olmuş mudur?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 09:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER