Kemalbay: Partimizi kapatmaya cesaret edemeyen iktidar, milletvekillerimizi rehin alıyor

Kemalbay, Bilgen'in duruşması çıkışında konuştu

Kemalbay: Partimizi kapatmaya cesaret edemeyen iktidar, milletvekillerimizi rehin alıyor

HDP’nin cezaevinde tutulan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’in tutukluluğunun devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 6 Kasım’a ertelenirken, Duruşma sonrası açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay karara tepki gösterdi. Kemalbay, "Burada gerçekleşen aslında halihazırda dokunulmazlığı olan bir milletvekilinin rehin alınması.Partimizi kapatmaya cesaret edemeyen AKP - Saray iktidarı, ortada hiçbir suç unsuru yokken milletvekillerimizi rehin alıyor" dedi.

Kemalbay'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bu adalet sarayı adı altındaki mekanda yapılan hukuki bir işlem değil. Dokunulmazlıkların kaldırılması zaten hukuksuzluktur. Şimdi buradaki duruşmada bir siyasi kararla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Burada gerçekleşen aslında halihazırda dokunulmazlığı olan bir milletvekilinin rehin alınması; Anayasa’ya, yasalara, içtihatlara aykırı olarak tutukluluğunun sürmesidir. Bu yapılan Türkiye halklarının ve barıştan yana üyesi olduğu, takip ettiği, desteğini verdiği partisinin siyaseten tasfiye edilme çabasının göstergesidir. 

Partimizi kapatmaya cesaret edemeyen AKP - Saray iktidarı, ortada hiçbir suç unsuru yokken milletvekillerimizi rehin alıyor. Amaç Türkiye halklarının demokrasiye ulaşmasının, özgürlüklerinin, adaletinin baltalanmasıdır. Tek adam rejimini, önünde engel olmadan hayata geçirilmesinin çabasıdır. Kararlar hukuki süreçler sonucunda verilmiyor. Saray’dan verilen talimatlarla karar veriliyor. 

Ayhan Bilgen Türkiye halklarının değer verdiği milletvekilimizdir Ayhan Bilgen’e yönelik siyasi kararın bizim için hükmü yoktur. Ayhan Bilgen içeride kitaplarını yazmaya, direnişini sürdürmeye devam edecek.  

Biz Burada Ayan Bilgen’i görmeyi de umuyorduk. Ama daha önce Selahattin Demiraş’a yapmak istedikleri gibi Ayhan Bilgen’i de kelepçelemeye çalıştılar. Ayhan Bilgen bu dayatmayı kabul etmedi ve duruşmaya SEGBİS sistemi ile katıldı. Siyasi iktidar HDP’yi bu şekilde itibarsızlaştıramaz ve milletvekillerimize kelepçe dayatamaz. Bu onların haddi değil. 

Tüm milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız özgür oluncaya kadar, Türkiye halkları özgür oluncaya kadar mücadelemiz sürecek. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 09:12
YORUM EKLE