Kemal Derviş'ten 'çatı adayı' iddiasına yanıt

Adaylık için Ekmeleddin İhsanoğlu'nu CHP'ye kendisinin önerdiği iddialarına yanıt verdi…

Kemal Derviş'ten 'çatı adayı' iddiasına yanıt

Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kendisinin önerdiği iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

Derviş, yazılı açıklamasında, İhsanoğlu'nun adının açıklanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İhsanoğlu'nu, "bütün dünyada saygınlığıyla ismini duyurmuş, sevilen bir bilim ve devlet adamı olarak" yıllardan beri tanıdığını ifade eden Derviş, "Özellikle BM Kalkınma Örgütü başında olduğum yıllarda birçok kez sohbet etmek fırsatını bulmuştuk. Kendisinden hep büyük takdirle bahsetmişimdir, ama Sayın Kılıçdaroğlu'na Sayın İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiğim doğru değildir" açıklamasını yaptı.

İhsanoğlu'nun adaylığına çok sevindiğini de söyleyen Derviş, şunları kaydetti:

"Sayın İhsanoğlu, Türkiye'nin çok ihtiyacı olan geniş bir uzlaşmanın taşıyıcısı olabilir. Kibar ve hoşgörülü olduğu kadar ilkelidir. Buna birkaç kez Batılıların zaman zaman yanlış tutumlarına gösterdiği tepkileri izleyerek tanık oldum. İlkeli, ama aynı zamanda bilgili, küresel değerlere bağlı, başkalarını anlamaya çalışan tutumu ona büyük saygınlık kazandırmıştır. Aday olabileceği haberi dünden beri bütün dünyada olumlu bir ilgiyle karşılanmıştır. Geleneksel değerlerimiz kadar çağdaş cumhuriyetin kazanımlarını ve evrensel demokratik değerlerini de çok önemseyeceğinden eminim. Adaylığının hayırlı olmasını dilerim." (Haber Türk)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 07:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER