Kemal Derviş: Öcalan'a artık 'hain' denilmemeli

Eski Devlet Bakanı Derviş, ayrıca CHP'nin çözüm sürecindeki tavrını da eleştirdi...

Kemal Derviş: Öcalan'a artık 'hain' denilmemeli

Eski Devlet Bakanı-Ekonomist Kemal Derviş, CNN TÜRK'te Taha Akyol'un konuğu oldu. Çözüm süreci hakkında düşüncelerini paylaşan Derviş çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"BU ÖNERİYİ GETİRENE  'VATAN HAİNİ' DENMEMELİ"

Çözüm sürecinde iki temel noktanın olduğunu belirten Derviş, "Biri şiddetin olmaması ikincisi ise herkesin özgürce fikrini söyleyebilmesi ve öneri getirebilmesidir. Bu öneriyi getirene 'vatan haini' denmemeli. Her türlü öneri demokratik bir çerçevede tartışılmalı. Herkesin amacı aynı bu ülkede barış içinde yaşamak," dedi.

"BARIŞ, NETİCEDE DÜŞMANLA YAPILIR"

Barışın her neticede "düşmanla" yapıldığını kaydeden Derviş, "Hep geriye gidersek işin içinden çıkamayız. Ben insanların değişebileceği kanısındayım. Bugünkü Öcalan, 20 yıl önceki Öcalan değildir belki de. Her insan deneyimlerinden öğrenebilir. Kendisi şiddete karşıysa ve şiddetin sona ermesinde yardımcı olabilecekse yardımcı olsun," ifadelerini kullandı.

CHP'NİN SÜREÇTEKİ TAVRINA ELEŞTİRİ

CHP'nin çözüm sürecine karşı tavrını da eleştiren Derviş, "Ben isterdim ki bu işi CHP yapsın" dedi.

SİLAH BIRAKMA KONUSU

Türkiye'nin artık güçlendiğini ve her şeyi tartışabileceğini söyleyerek devam eden Derviş, PKK'nin silah bırakması konusunda ise, "PKK'nın ne zaman silah bırakacağı konusundaki belirsizlik rahatsız edici. Bu konuda ayrıntılara girmek benim için zor. Silah oldukça tehlike devam ediyor, ama şu andaki görüntü bile sevindirici. Çünkü son haftalarda olay yok çekilme var," şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2013, 20:56
YORUM EKLE