KCK: Elçi, 'PKK terör örgütü değildir' dediği için katledilmiştir

KCK Eş başkanlığı, Tahir Elçi için yazılı bir açıklama yayınladı

KCK: Elçi, 'PKK terör örgütü değildir' dediği için katledilmiştir

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı dün Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Tahir Elçi için yazılı açıklama yaptı.

Elçi'nin hedef haline getirildikten sonra öldürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada 'Amed Baro Başkanı, 'PKK terör örgütü değildir' diyerek Türk devleti gözünde en ağır suçu işlediği için katledilmiştir' denildi.

Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) yayınladığı KCK açıklamasında, ''Amed Baro Başkanı Tahir Elçi, dört ayaklı minarenin ayaklarının ağır silahlarla tahrip edilmesini protesto etmek için yaptığı açıklamadan sonra polis kurşunuyla katledilmiştir. Bu cinayeti şiddetle kınıyor, ailesine, arkadaşlarına ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz" denildi.

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi'nin, "PKK terör örgütü değildir diyerek Türk devleti gözünde en ağır suçu işlediği için katledildiği" söylenen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"PKK'ye teröristtir demeyen herkes Türkiye'de aforoz edilmektedir. Özellikle tanınmış bir siyasetçiyse bunun karşılığı ölümdür. Türk devleti dünyayı başkent başkent dolaşıp PKK'yi terörist örgüt olarak kabul ettirmek için Türkiye'nin tüm kaynaklarını peşkeş çekerken, dünya tarafından tanınmış bir avukatın "PKK terörist değildir" demesi kadar büyük bir suç olamaz. Nitekim Saray Gladiyosu hemen harekete geçerek mahkeme karşısına çıkarıp hedef haline getirmiş, sonradan da katledilmiştir."

Gazetecilerin çektiği görüntülerin, Tahir Elçi'nin polis tarafından öldürüldüğünü tüm açıklığıyla gösterdiği aktarılan açıklamada,''İki polisin Tahir Elçi'yi katleden bu polise "hemen buradan sıvış, kimse seni görmesin" demesi her şeyi apaçık gözler önüne sermiş bulunmaktadır. Tek kurşunla kafasının arkasından vurulması, tetiğin çok bilinçli çekildiğini ortaya koymaktadır. Anlaşılıyor ki polisler Tahir Elçi'yi "PKK terörist örgüt değildir" dediği için önceden hedeflemişler ve kendileri için en uygun gördükleri zamanda ise katletmişlerdir'' denildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Elçi'nin öldürülmesi ile ilgili açıklamalarına da tepki gösterilen açıklamada "Çatışma arasında kalarak vurulmuş olabilir demesi, işledikleri suça kılıf aramaktan başka bir anlama gelmemektedir. Nasıl oluyor da arada sadece Tahir Elçi kalıyor ve arkasındaki polisler tarafından tek kurşunla vuruluyor? Kafadan tek kurşunla öldürülmenin bir cezalandırma metodu olduğunu tüm Kürt halkı çok iyi bilmektedir. Tayyip Erdoğan'ın bu cinayetten sonra terörizme karşı mücadelemizin haklı olduğu görülmüştür demesi, AKP hükümetinin savaş ve saldırı politikasına meşruiyet kazandırmak için sivilleri nasıl katlettiklerini bir kez daha gözler önüne sermektedir" ifadeleri yer aldı. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 14:40
YORUM EKLE