KCK'den İmralı ve Öcalan açıklaması

KCK Eşbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 'İmralı'da psikolojik bir savaş yürütüldüğü' savunuldu

KCK'den İmralı ve Öcalan açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, son olarak İmralı Cezaevi’nde bulunan iki hükümlünün Silivri’ye sevk edilmesiyle yeniden gündeme oturan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Öcalan’a yönelik 5 Nisan’dan bu yana tecrit uygulandığı ifade edilerek, “Öcalan’a yaklaşım, Kürt halkına yaklaşımdır,” denildi.

Açıklamada, Öcalan’ın yanındaki hükümlülerin Silivri’ye gönderildiğine işaret edilerek, “Önder Apo’nun yanındaki tutsakların sürgün edilmesi, Kürt halkına yönelik yürütülen kirli savaşın İmralı’ya yansıtılmasıdır,” denildi.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; KCK açıklamasında, “AKP hükümeti uzun süredir Kürt halkının tepkisini çekmemek için Önder Apo hakkında yalan yanlış haberler iletmektedir. Kargaların bile güleceği biçimde Önderliğin Hareketimizi eleştirdiği yönünde haberler yapılmaktadır,” denilirken, “Önder Apo'nun AKP'ye yönelik değerlendirmelerinin kamuoyuna yansımaması için tecrit uygulanmaktadır,” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada özetle şunlar söylendi:

“Mevcut AKP politikaları geriletilmeden, AKP'nin bu saldırgan politikaları püskürtülmeden hiç kimse Türkiye'de yeni bir siyasal durumun ortaya çıkmasını beklemesin. Yeni bir siyasal durum ancak AKP'ye karşı demokrasi güçlerinin en geniş ittifakı temelinde yürütülecek mücadeleyle yaratılabilir.

“Önder Apo'ya tecrit ve yanındakilerin sürgün edilmesi, mevcut savaşın şiddetlendirilerek sürdürülmesidir. Böyle bir politikaya karşı mücadele etmekten başka bir yol yoktur. Bu açıdan Önder Apo'yla özgürlük mücadelesiyle özyönetim direnişlerini birleştirip mücadeleyi geliştirmek gerekmektedir.

“Gün, konuşma, hükümetten bir şey bekleme zamanı değildir. Gün, mücadele ile AKP hükümetinin teşhir edilmesinin aynı zamanda yürütülmesi zamanıdır. Bu hükümet bilinçli ve planlı bir politika yürütmektedir; bu amacına ulaşana kadar saldırılarını sürdürecektir.

“Özgürlük ve demokrasi güçlerinin görevi ise bu saldırılara karşı direnip özgür ve demokratik yaşam mücadelesini yükseltmek olmalıdır. Özgürlük de, demokrasi de, barış da, istikrar da ancak böyle gelecektir.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 21:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER