Kayyım, belediyenin taşınmazını İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis etti, Sayıştay 'dur' dedi

Kayyımın, Dersim Belediyesi’ne ait bir taşınmazı süresiz olarak İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis etmesi kanuna aykırı bulundu

Kayyım, belediyenin taşınmazını İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis etti, Sayıştay 'dur' dedi

Sayıştay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın belediye başkanını görevden alarak yerine kayyım atadığı Dersim Belediyesi’nin bir taşınmazını süresiz olarak İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis etmesini kanuna aykırı bularak "Dur" dedi. İlim Yayma Cemiyeti’nin “kamu kurum ve kuruluşu olmadığı” için taşınmazın verilemeyeceğini belirten Sayıştay, tahsis işleminin iptalini istedi. Belediye de buna uyacağını kaydetti.

Cuhmruiyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre belediyelerle ilgili denetim raporunu açıklayan ve birçok usulsüzlük tespit eden Sayıştay Başkanlığı, 2017’de kayyım vatanan DersimBelediyesi’ni de denetledi. Kentte belediyeye ait iki taşınmazın Türk Kızılay Derneği ve İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edildiğine dikkati çeken Sayıştay, hazırladığı raporda şunları kaydetti:

“Mülkiyeti belediyeye ait iki adet taşınmazın, Belediye Meclisi kararıyla derneklere süresiz olarak tahsis edildiği görülmüştür. Belediyeler kendilerine ait taşınmazları, asli görev ve hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak sadece mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredebilir veya süresi yirmi beş yılı geçmemek üzere tahsis edebilir. Kızılay Derneği ve İlim Yayma Cemiyeti kamu kurum ve kuruluşu olmadığı için belediye tarafından tahsis yapılamaz. Kanuna aykırı olarak gerçekleştirilen taşınmaz tahsisinin iptali gerekmektedir.”

Sayıştay’a yanıt veren Tunceli Belediyesi, “Mülkiyeti Belediyemize ait iki taşınmazın tahsisinin iptal edilmesi sağlanacaktır” dedi. Sayıştay, sonraki denetimlerde bu hususların dikkate alınıp izleneceği notunu düştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 19:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
zahit
zahit - 1 yıl Önce

din adına hırsızlık buna denir

SIRADAKİ HABER