‘Katar krizinin derinleşmemesi için ciddi bir mesai harcıyoruz’

Başbakan, iş dünyası temsilcileriyle iftarda bir araya geldi

‘Katar krizinin derinleşmemesi için ciddi bir mesai harcıyoruz’

Başbakan Binali Yıldırım, Katar krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Katar krizinin çözümüne yönelik Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çaba harcadığını ifade eden Yıldırım, “Körfez ülkelerinde yaşanan bu krizin ümit ediyoruz ki en kısa sürede diyalog, istişare ile sona erer. Coğrafya kaderdir. Kaderimize, kardeşlik bağımıza uygun olarak devam etmeliyiz. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Ofisi'nde iş dünyası temsilcileriyle iftarda bir araya geldi.

"Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize" ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

"Bölgemizdeki sorunlar sona ersin diye Suriye'de Irak'ta gayret gösterirken yeni bir sorun ile karşı karşıyayız. Körfez ülkelerinde yaşanan bu krizin ümit ediyoruz ki en kısa sürede diyalog, istişare ile sona erer. Coğrafya kaderdir. Kaderimize, kardeşlik bağımıza uygun olarak devam etmeliyiz. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz.

Bütün bölge ülkelerinin liderleriyle ve diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeleri yapıyoruz ve tarafları sükunete davet ediyoruz. Mübarek ayda yine Müslüman ülkelerin kendi aralarında böyle bir çatışmaya girmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz. Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı, sadece bölgeyle sınırlı kalmaz. Bölgenin jeostratejik özelliği bakımından bu sorunun küresel bir soruna dönüşme riski çok fazladır. O bakımdan bütün tarafların sorumlu davranması lazım ve krizin tırmanması yönünde değil, tansiyonun düşürülmesi yönünde katkı sağlanması gerekir. Güven ve istikrarın ne anlama geldiğini en iyi siz iş dünyası bilir"

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 20:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER