Kartal: Ağrı'da gerilla öldürme amacıyla müdahale etmiyor, etse tüm askerler yaşamını yitirecek

Kongra Gel Eş Başkanı Remzi Kartal'dan Ağrı'da yaşananlara ilişkin önemli değerlendirmeler

Kartal: Ağrı'da gerilla öldürme amacıyla müdahale etmiyor, etse tüm askerler yaşamını yitirecek

Kongra Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, Ağrı'da yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağrı'da bölgeye gönderilen askerlere işaret eden Kartal, "(Eğer) gerilla doğrudan öldürme amacıyla müdahale etse, hepsi yaşamlarını yitirecekti; ancak gerillalar askerlerin ayaklarına farklı biçimde ateş ederek kendilerini o bölgeden çekmiştir," diye konuştu.

Yaşananları "provokasyon" olarak nitelendiren Remzi Kartal, Genelkurmay'ın açıklamalarının seçim sürecine müdahale olduğunu dile getirirken, hükümetin HDP'nin barajı aşacağını ve sağ oyların MHP’ye kaydığını gördüğü için provokasyon peşinde olduğunu savundu. Ağrı’daki PKK’li grubun yukarıdan gelen helikopter ateşine karşı ölmemek ve öldürmemek için çalıştığını, orada olan bitenlerin yerinde araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını belirten Kartal'ın Ağrı'da yaşananlara ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

TAMAMEN SİVİL BİR ETKİNLİK

"Ağrı’da HDP’nin düzenlemeye karar verdiği fidan dikme etkinliği, birkaç gün öncesinden valiliğe bildiriliyor, tamamen sivil bu etkinliğin hazırlıkları yapılıyor. Seçim zamanı. Dolayısı ile bütün siyasi partilerin kendi kitlesine, halka yönelik, siyasal sürece denk gelecek farklı etkinlikleri oluyor. Bu da onlardan biri.

GERİLLA ÖLDÜRME AMACIYLA ATEŞ ETMİYOR

"1 gün önce etkinliğin yapılacağı Tendürek Dağı’ndaki bölgeye yakın alana helikopterle 15 askerden oluşan tim indiriliyor. Türkiye Cumhuriyeti güvenlik güçleri de orasının gerillanın yaşadığı bölge olduğunu biliyor. 11 Nisan’da halkın gidişini engelliyorlar. Halk oraya birim getirildiğini, çatışma çıkacağını anlıyor. Çatışmayı önlemek amacıyla HDP’li oradaki yetkililer müdahale ediyor, alana giriyorlar. 1 helikopter Diyadin HDP eski ilçe başkanı Cezmi Budak’ı doğrudan hedefliyor ve onu şehit ediyor. Diğer siviller ve 1 gerilla yaralanıyor. İlk ateş eden helikopter, asker. Oraya askeri getirip bırakan; kültürel etkinliği sabote etmek isteyen, 15 kişilik grubun bırakanlar gerilla tarafından onların katledilmesini istiyor. Eğer gerilla doğrudan öldürme amacıyla müdahale etse, hepsi yaşamlarını yitirecek. Ayaklarına, farklı biçimde ateş ediyor ve kendilerini de o bölgeden çekiyorlar.

ERDOĞAN 'GENEL KOMUTAN' KONUMUNDA

"Askeri anlamda risk varsa önlem alınır. ‘Örgüt, HDP lehine propaganda yapacaktı bunun önünü kesmek için bunu yaptık’ deniliyor. Bunu yapmak senin görevin mi? Bir parti, halka, kitlesine yönelik etkinlik yapmaya kalkıyor. Varsa propaganda yapması son derece doğal. Siyasi partilere müdahale vali ile ilgili bir şey değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel komutan konumunda. Bulunduğu yer Sakarya ve operasyonu yönetir bir eda, üslupla orada çıkabilecek askerlerin cenazesi için kamuoyu oluşturup seçim havasına gitmek istemektedir.

SİVAN'DAKİNİN BENZERİ GERÇEKLEŞTİRİLMEK İSTENDİ

"Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde 14 Temmuz 2011 tarihinde yaşananların benzeri gerçekleştirilmek istendi. Genelkurmay Başkanlığı son olayla tamamen AKP’ye endeksli güç olarak seçime doğrudan müdahale ederek suç işliyor."

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2015, 18:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER