'Karşılıklı adımların atılması şeklinde daha uyumlu bir sürece girildi'

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, 'çözüm süreci'ne ve Öcalan'ın tutukluluk durumuna ilişkin konuştu

'Karşılıklı adımların atılması şeklinde daha uyumlu bir sürece girildi'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ 'çözüm süreci'nde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kendi pozisyonuyla ilgili bir talebi olmadığını belirterek, "Öcalan'ın hiçbir zaman, çözüm sürecinin başladığı günden bu yana kendisi ve kendi pozisyonuyla ilgili serbest bırakılma eksenli bir talebi olmamıştır. Kilit nokta asla olmamıştır. Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve uygun hale getirilmesi, bu müzakereyi yürütecek koşullara kavuşması tartışması yapmıştır hep" dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Ortadoğu 'da Çatışmalar ve Türkiye Kamu Düzeni” konulu panele konuşmacı olarak katılan Yüksekdağ, panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'DAHA DİNAMİK BİR SÜRECE GİRİLDİ'

Yüksekdağ, İmralı heyetinin Öcalan ile daha sık görüşmeye başlamasını, daha dinamik bir sürece girildiğinin işareti olarak gördüğünü söyledi. Yüksekdağ, "Bu çözüm süreci açısından daha dinamik bir aşamaya geçildiğinin işareti. Daha sık geliş gidişler olacak. Aynı zamanda karşılıklı adımların atılması şeklinde daha senkronize, daha uyumlu ve daha dinamik bir sürece girildiğini söyleyebiliriz. Çözüm sürecinin hızlanması anlamında uzun süredir yoğun bir beklenti vardı. Bu beklentinin yaşama geçmesi açısından umut verici bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Sonuçları belirli aralıklarla belli dönemlerde kamuoyu ile paylaşılacak" dedi.

'ÖCALAN, FİİLİ OLARAK BAŞMÜZAKERECİ POZİASYONUNDADIR'

'Çözüm süreci'nin, Öcalan'ın sorumlu siyasi tavrıyla yürüdüğünü belirten Figen Yüksekdağ, "Elbette bir müzakere sürecine geçildiğinde elbette Öcalan'ın rolü daha belirleyici olacak. Müzakerelerin sürdürülmesinde birinci derecede rol üstlenen kendisidir. Fiili olarak baş müzakereci pozisyonundadır" dedi.

"ÖCALAN'IN SERBEST KALMA TALEBİ OLMADI"

Hükümet ile PKK 'nin Öcalan'ın serbest bırakılacağı konusunda anlaştığı iddialarının sorulması üzerine Yüksekdağ, "Bu iddiaların doğruluğu konusunda bir şey söyleyemem. Öcalan'ın hiçbir zaman, kendi pozisyonuyla ilgili serbest bırakılma eksenli bir talebi olmamıştır. Kilit nokta asla olmamıştır. Benim bir bilgim yok. Bizim bilgimiz dahilinde olan tartışma gündemimizde olan bir konu değildir" dedi.

KARAYILAN'IN AÇIKLAMASI

PKK liderlerinden Murat Karayılan'ın, 'çözüm süreci'nin başarıyla sonuçlanması durumunda Öcalan'ın 2015 yılının Nisan ayında yapılması planlanan PKK'nin 12'nci kongresine katılacağı şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise Yüksekdağ, "bunun bir tevatür olduğunu" ifade ederek, "Böyle bir açıklama elbette beklenti olarak, bir dilek olarak, bir niyet olarak ifade edildi. Karayılan'ın bir dileği ve beklentisi olarak ifade edilmişti. PKK'nın bir yöneticisidir ve elbette kendi lideri olarak gördüğü bir siyasi şahsiyetin kendi kongresinde olmasını istemesi, umması ve dilemesi kadar olağan bir şey olamaz" diye konuştu.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 10:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER