Karayılan'dan Erdoğan'a: Asıl siz çekin gidin ülkemizden!

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Başbakan’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi…

Karayılan'dan Erdoğan'a: Asıl siz çekin gidin ülkemizden!

"Silah bırakan PKK’li başka ülkeye gidebilir" diyen Başbakan Erdoğan’a yanıt veren KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, “Erdoğan diyor ki ya Türkleşerek tek milleti kabul edeceksiniz ya da nereye gidiyorsanız gidin. Ben de diyorum ki sizin ne işiniz var ülkemizde. Burası Kürdistan'dır. Bizim ülkemizdir. Asıl siz çekin gidin ülkemizden” dedi.

Son günlerde basına İmralı ve Hükümet arasında yeniden başlayan müzakerelere ilişkin bilgiler sızmış ve görüşmelere yönelik iddialar arasında, "PKK’nin üst düzey yöneticilerinin silah bırakmaları halinde bir başka ülkeye gidebilecekleri...", Türkiye’nin bunu "Türkiye'ye sınırı olan ülkeler ile AB ülkeleri dışında" bir yerle sınırlamak istediği, Avustralya’nın adının geçtiği de yer almıştı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan Sterk Tv’de yayınlanan yeni yıl mesajında 2012 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Karayılan, 2012 yılını Kürt halkı açısından direniş ve başarı yılı olarak tanımladı.

'KÜRT HALKI KAZANIMLARINI HER ALANDA KORUYACAKTIR'

Rojava (Batı Kürdistan) olarak adlandırılan Suriye’deki Kürtlerin 19 Temmuz’da başlayan devrim sürecinin Kürt halkı açısında tarihte yeni bir sayfa olduğunu savunan Karayılan, 2012 yılında Kürt halkının kazanımlarını koruduğunu ve bundan sonra da koruyacağını söyledi.

Ortadoğu sisteminin çöktüğünü ve yeni bir dizayn sürecinde oluğunu bu yeni süreçte Kürt halkının da yerini alacağını söyleyen Karayılan, hiçbir gücün Kürt halkının özgürlük mücadelesi ve Kürdistan hakikati önünde engel olamayacağını ifade etti.

'TEKÇİ TÜRKÇÜLÜK POLİTİKASI ASİMİLASYONU DAYATMAKTIR'

AKP hükümetine tekçi politikaları terk etme çağrısında bulunan Karayılan şöyle dedi: "Çünkü tekçi politikaları sürdürmek zorla Türkleştirmek anlamına geliyor. 90 yıllıdır bunu başaramadınız bundan sonra da başaramayacaksınız. AKP devleti bu hakikati kabul etmek zorundadır"

'BURASI BİZİM ÜLKEMİZ KÜRDİSTAN'DIR'

Son günlerde sık sık “Silah bırakan PKK’li başka ülkeye gidebilir” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sert yanıt veren Karayılan, Erdoğan’ın Kürt halkına ve değerlerine saldırdığını savunarak şunları söyledi:

"Ben onun gibi ağzımı bozmayacağım ama tüm söylediklerini ona aynen iade ediyorum. Erdoğan bilmeli ki biz Kürdistanlıyız, bu ülkeyi çok seviyoruz ve bu ülke için çok bedel verdik. Erdoğan diyor ki ya Türkleşerek tek milleti kabul edeceksiniz ya da nereye gidiyorsanız gidin. Ben de diyorum ki sizin ne işiniz var ülkemizde. Burası Kürdistan'dır. Bizim ülkemizdir. Asıl siz çekin gidin ülkemizden. Kürt halkı üzerinde silahlı baskı ve siyasi soykırım olduğu sürece bu özgürlük gerillası ve Kürt halkının direnişi de olacaktır. Bunu herkes iyi bilmelidir."

KCK Yürütme Konseyi Başkanı, son haberlere değinerek şunları söyledi:

"Biz şu anda güçlüyüz. Mücadelemizden geri adım atmayız. Ancak eğer Kürt halkını tanırlarsa, hakikati görür ve kabul edip işgalci politikalardan vazgeçerlerse biz de diyalog ve müzakere yoluyla sorunların çözülmesinden yanayız."

ŞERAFETTİN ELÇİ’NİN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI

Murat Karayılan, geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Diyarbakır bağımsız milletvekili Şerafettin Elçi’nin ailesine başsağlığı diledi.

Karayılan, Almanya’nın başkenti Berlin’de tedavisi süren Irak Cumhurbaşkanı ve YNK lideri Celal Talabani'nin ise 2013 yılında sağlığına kavuşması dilediğinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2013, 12:27
YORUM EKLE