Karayılan'dan 'Çözüm özerkliktir' açıklaması

Murat Karayılan: Ekim ayında gerillay bin 85 katılım var...

Karayılan'dan 'Çözüm özerkliktir' açıklaması

Kürtçe yayın yapan günlük Azadiya Welat gazetesine konuşan Halk Savunma Güçleri (HPG) Ana Karargah Komutanı Murat Karayılan, müzakere sürecine dönük olarak yaptığı açıklamada, "çözümün özerklik olduğunu" söyledi.

Ortada bir yol haritası görmediklerini söyleyen Karayılan, "‘Gerilla nasıl teslim olur?’ gibi bazı cümlelerin yer aldığı bir belgeye yol haritası denilemez. AKP’nin yol haritası çözüm içermiyor. AKP’nin istediği PKK’nin kendisine ‘harakiri’ yapmasıdır.” dedi.

AKP’nin bir çözüm programına sahip olmadığını savunan Karayılan, “İngiltere, İspanya, Belçika, İsviçre, Latin Amerika, Kanada, Hindistan ve Rusya’da benzer sorunlar nasıl çözüldüyse Türkiye’nin de benzer bir çözüme gelmesi gerekir. Çözüm özerkliktir.” değerlendirmesi yaptı.

"ÜÇÜNCÜ GÖZ"

"Üçüncü göz" olarak ifade edilen gözlemci heyet talebinden neyin kast edildiğine ilişkin de konuşan Murat Karayılan, "Biz başından beri, gözlemci bir heyetin olmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye devleti her zaman hilelere başvuruyor (...) Tarafsız bir gözlemci heyete ihtiyaç var. Kim sorumluluklarını yerine getirmediyse onları uyarmalı. Tecrübeli, inisiyatifli, her iki tarafla korkusuz bir şekilde konuşabilecek bir heyet olmal," dedi. 

PKK'YE KATILIMLAR

Son aylarda gerillaya katılımların arttığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Karayılan, bu konuda ellerinde rakamlar olduğunu söyledi ancak detay vermedi.  Karayılan, "Ekim ayında bin 85 katılım var" demekle yetindi.

"Çözüm istiyorsanız neden bu kadar katılım oluyor?" yönündeki şüphelere de yanıt veren Karayılan, şunları ifade etti: "Kendi pratiklerine baksınlar. Uygulamaları Kürt gençlerine güven vermiyor.  Kürt gençleri çözüm için, devletin yanıt vermesi için yönünü gerilla saflarına çeviriyor. Biz katılımlar için özel bir çaba göstermedik ve çağrıda bulunmadık.  Sadece bir ayda bin 85 kişi katıldıysa, buyursun AKP bunu kendisine sorsun."

‘KÜRT HALKI VE TÜRKİYE HALKI BARIŞA İHTİYAÇ DUYUYOR’

AKP’nin genel seçimlere çatışmasızlık ortamında girmek, seçimlerden sonra ise esas tavırlarını ortaya koymak şeklinde bir strateji kurduğunu söyleyen Karayılan, seçimlerin ardından kendilerine dönük bir saldırı başlatılacağı şüphesi taşıdıklarını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, ‘sürece mecbur değiliz’ yönündeki açıklamasını da değerlendiren Karayılan, “PKK bu dönemde hiç kimseye muhtaç değil. Ama kuşkusuz Kürt halkı ve Türkiye halkı, barışa, kardeşliğe, dostluğa, birlikte yaşama ihtiyaç duyuyor.” dedi.

Kaynak: İMC, ANF

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 12:56
YORUM EKLE