Karayılan’dan AB’ye çağrı

Murat Karayılan Die Presse’ye konuştu...

Karayılan’dan AB’ye çağrı

Avusturya’nın önde gelen gazetelerinden Die Presse’ye konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Avrupa Birliği’nden PKK’yi “terörist örgütler” listesinden çıkartmasını istedi. Karayılan, “AB, PKK’yi bu listeden çıkartarak sürece destek verebilir. Eğer bunu yapmazsa demek ki Avrupa barış sürecine ilgisiz” dedi.

LİSTE KABUL EDİLEMEZ


Özgür Gündem'de yer alan habere göre, Karayılan, Avusturya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Die Presse’nin muhabiri Wieland Schneder’in sorularını yanıtladı. Söyleşide Karayılan, güncel konulara ilişkin soruları yanıtlarken, batılı ülkelere de önemli mesajlar verdi. Barış ve çözüm sürecinde birinci aşamanın bitmek üzere olduğuna dikkat çeken Karayılan, “Şimdi ikinci aşama için Türkiye’nin adım atması gerekiyor” dedi.

AKP hükümetinin, Türkiye’nin demokratikleşmesinin, Kürt sorununun çözümüne bağlı olduğu gerçeğini anlaması gerektiğini belirten Karayılan, gazete muhabirinin “Örgütünüz hala AB ve ABD’nin terörist örgütler listesinde yer alıyor” sözüne karşılık olarak şunları söyledi: “Bu durum kabul edilemez. Milyonlarca Kürt’ün sempati duyduğu bir hareketten söz ediyoruz. Avrupa Birliği, Türkiye ile başlattığımız barış sürecini nasıl desteklemeli? Bunu bizi terörist örgütler listesinden çıkartarak yapabilir. Eğer bu yapılmaz demek ki Avrupa barış sürecine ilgi göstermiyor.”

Gazetenin “Türk hükümeti Suriye’deki durumdan dolayı mı PKK ile diyaloğa geçti?” sorusuna karşılık Karayılan, şunları söyledi: “Etkisi olabilir, fakat temel neden değil. Asıl neden Türkiye Kürdistan’ında Kürt halkıyla birlikte başlattığımız devrimci operasyondur. Ancak Suriye’deki durumdan dolayı Kürt bölgesinde de defacto bir otonomi oluştu. Kürt tarafının pozisyonunu güçlendirmesi Türk hükümetini öfkelendirdi.” 
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 17:39
YORUM EKLE