Karayılan: Tutuklamalar durmazsa biz de tutuklamalara başlayacağız

Murat Karayılan, PKK'nin 36'ıncı kuruluş yıldönümünde konuştu...

Karayılan: Tutuklamalar durmazsa biz de tutuklamalara başlayacağız

PKK’nin 36’ıncı kuruluş yıl dönümünde konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Kürt sorunun çözümü için bir an önce müzakerelerin başlaması ve tarafların karşılıklı adım atması gerektiğini söyledi.  Karayılan, Kobani eylemleri sonrası başlatılan gözaltı ve tutuklama furyasına da dikkat çekerek, "Eğer bu operasyonlar durmazsa mecburen biz de tutuklamalara başlayacağız” diye konuştu.

ANF'de yer alan habere göre, PKK’nin 37’nci yılına her dönemdekinden daha güçlü girmekte olduğunu söyleyen Karayılan, “Hiç kimse bu hakikati görmezden gelmemelidir. Son dönemde geliştirilen mücadele ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin yarattığı konjonktürel durum bu gerçekliği daha net gözler önüne sermektedir. Hiç şüphesiz bu hareketin militanları sürecin gerektirdiği çerçevede mücadele yürütürse, 37’inci PKK yılı büyük bir özgürlük ve zafere yürüyüş yılı olacaktır. Şimdiye kadar gösterilen direniş bu gerçekliği ispat etmiştir” dedi.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN PRATİK ADIM ŞART

Pratik adımlar atılmadığı sürece AKP’ye herhangi bir güven beslemenin söz konusu olamayacağını  söyleyen Karayılan “AKP, Kürtler için çok şey yaptığını belirtmektedir ancak bugüne kadar bir şey yapmadığı açık ortadadır. DSP-ANAP-MHP koalisyon hükümeti bile ilk ve önemli bazı adımlar atmıştır. Ancak AKP hükümeti şimdiye kadar somut bir şey yapmamış, sadece konuşmuştur. Çözüme dönük olarak pratik hiçbir adım atmamıştır. Demagoji ve göz boyama taktiklerini sıkça uygulamakta ve de yeni bir üslup ile sanki sorunu çözmüş gibi göstermektedir. Kürtlerin varlığını kabul etmektedir, yetkilileri sıkça ‘Kürt kardeşlerimiz’ demektedir ama gerçekte herhangi bir adım atmamaktadır” diye konuştu.

Karayılan, AKP'nin mevcut pratiğinin, yalan, tehdit ve oyalama anlayışından öteye gitmediğini de belirtti.

 SÜREÇ KARŞILIKLI İŞLEMELİ

Türkiye başbakanı her alanda yaşamsallaşan bir çatışmasızlığın gerektiğini belirtiyor. Biz buna varız ama önce Türk devleti her açıdan ateşkesin gerektirdiği gibi yaklaşmalı ki biz de bunu yürütebilelim” diye devam eden Karayılan, karakol yapımı ve askeri amaçlı yol ile baraj yapımlarının durdurulmadan, Kürt gençlerinin sokaklarda katledilmesine son verilmeden ve Kürt siyasetçilerin tutuklanmasına bir son verilmeden tek taraflı bir şekilde seyretmelerini ve adım atmalarını beklemenin yanlış bir yaklaşım olacağını söyledi.

Eğer Davutoğlu sözlerinde samimiyse, o zaman kendisi de her açıdan ateşkesi yaşamsallaştırmalıdır” diyen Karayılan şöyle devam etti: “Devlet bunu yerine getirirse, bizim de yetine getirmemiz önünde hiçbir engel olmaz. Ama bir yandan savaş hazırlığı anlamına gelen yeni askeri üs inşaları ve baraj yapımları sürerken, diğer yandan da gençlerin canına kıyarsa ve siyasi soykırım operasyonlarıyla onlarca Kürt gencini tutuklarsa, o zaman tek taraflı olarak bu sürecin yürümeyeceğini de herkes bilmelidir.

Sürecin devamlılığı konusunda sadece bir tarafın adım atmasını isterseniz bu gerçekleşmez. Süreç karşılıklı adımlarla işlemelidir. Baraj ve karakolların yapımı devam ettikçe halkımızın tepkileri de sürecektir. Polisin sokaklardaki baskıları ve katliamları oldukça halkımızın da serhildanları olacaktır. Gözaltı ve tutuklamalar devam ettikçe halkımızın tepkileri de olacaktır. Bundan sonra eğer onlar tutuklamaları durdurmazlarsa, karşılığında biz de mecburen tutuklamalar yapmak durumunda kalırız. Eğer bu tür olayların yaşanması istenmiyorsa, o zaman bu türden, sürecin ruhuna aykırı davranışlardan bir an önce vazgeçmelidirler.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 18:03
YORUM EKLE