Karayılan: Türkiye, Rojava yönetimine 'daha ileri gitmeyin' dedi

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan bazı açıklamalarda bulundu

Karayılan: Türkiye, Rojava yönetimine 'daha ileri gitmeyin' dedi

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan dün akşam Sterk TV’de yayınlanan Analiz programında konuştu. Karayılan, ‘Bize gelen bilgilere göre, Türkiye devleti, Rojava yönetimine resmi bir şekilde, 'artık daha ileri gitmeyin' demiş. Cerablus bölgesinin kurtarılmasını ve Kobanê ile Efrin kantonlarının birleşmesini istemiyorlar’ dedi.

TSK’nın operasyon ve saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Karayılan, ordunun mevcut durumda savaş pozisyonuna girdiğini belirtti. Askeri amaçlı baraj ve yol yapımına devam edildiğini söyleyen Karayılan, gerilla güçlerinin tahrik edilerek çatışma pozisyonuna çekilmeye çalışıldığını aktardı.

ATEŞKES KOŞULLARI ORTADAN KALKTI’

Ateşkes koşullarının ortadan kaldırıldığını vurgulayan Karayılan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ordu sistematik olarak ateşkesi ihlal ediyor. Resmen ateşle oynuyorlar. Bir çok yerde hava saldırıları yaptılar. Buna karşı çıkan halka saldırıyorlar. En son Roboski'de halkın vekiline de saldırarak saygısızlık yaptılar. Türk devletinin mevcut durumda devreye koyduğu konsept bir savaş konseptidir. Şunun bilinmesini istiyoruz ki; gerilla güçleri bu saldırılara karşı elbette sessiz kalmayacaktır.“

‘ASKERLER ARDAHAN’DA İNTİKAM ALMAK İÇİN SİVİLLERE YÖNELDİ‘

Ardahan'daki katliama ilişkin soruları da yanıtlayan Karayılan, bu saldırının planlı olduğunu ve minibüsün tarandığı yerde gerillanın olmadığını söyledi. Katliamın olduğu bölgeden uzak bir yerde bir gün önce, operasyona çıkan askerler ile gerillalar arasında çatışma çıktığını ve üç özel harekat timinin öldüğünü belirtti.

Karayılan; ‘’3 askerleri öldü ancak basından sakladılar. İntikam almak için sivillere yöneldiler. Hedefledikleri aile ise HDP'li. Bu şekilde HDP'ye mesaj verdiler. Zira HDP son seçimde özellikle Ardahan olmak üzere Serhat bölgesinde bir sıçrama yakaladı. Bunun önüne geçmek istiyorlar. Halkı sindirmek için şiddete başvuruyorlar’’ dedi.

‘KİMİ ZOR GÜNLER BEKLEDİĞİNİ GÖRECEĞİZ‘

Bülent Arınç'ın 'örgütü zor günler bekliyor' açıklamasına cevap veren Karayılan, şunları söyledi:

“Bizi tehdit edenler tarihe baksınlar. Arınç çok istiyorsa gelsin, kimi zor günlerin beklediğini göreceğiz. Gelsinler, görsünler. Biz birbirimizi tanıyoruz. AKP, 2011 yılında da bizi Tamiller gibi imha edeceğini hesaplıyordu. Ama sonucu gördük. Bizim nasıl savaştığımızı görmek isteyenler, gerillamızın IŞİD çetelerine karşı gösterdiği performansa baksınlar. Irak ve Suriye ordusunun karşısında duramadığı bu çeteleri bir tek Kürdistan gerillası dize getiriyor. Bizi tehdit edenler, IŞİD çetelerinin durumuna baksınlar. Bu iş bizi tehdit etmekle olmuyor. Bunlar bu kafayla devam ederlerse Türkiye'yi uçuruma götürecekler, bu zihniyet Türkiye'yi parçalayacak bir zihniyettir.“

PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride ilişkin soruyu da yanıtlayan Karayılan; tecridin bir savaş siyaseti olduğunu, Öcalan şahsında Kürt halkına hakaret edildiğini söyledi.

‘YILLARDIR IŞİD İLE KOMŞULAR, BİR RAHATSIZLIK DUYMADILAR’

Tel Abyad’ın IŞİD’den temizlenmesinin Türkiye devletini oldukça korkuttuğunu söyleyen Karayılan, “bize gelen bilgilere göre, Türkiye devleti, Rojava yönetimine resmi bir şekilde, 'artık daha ileri gitmeyin' demiş. Yani Cerablus bölgesinin kurtarılmasını ve Kobanê ile Efrin kantonlarının birleşmesini istemiyorlar. Yıllardır IŞİD ile komşular bir rahatsızlık duymadılar ama Kürtlerden rahatsızlık duyuyorlar“ dedi.

‘TÜRKİYE BOŞ TEHDİTLERDE BULUNUYOR’

Cerablus sınırına yapılan askeri sevkiyatı da değerlendiren Karayılan, devletin tehdit etmek amacıyla askeri sınıra yığdığını söyledi. Karayılan; ‘Türkiye boş tehditlerde bulunuyor. Tüm dünya biliyor ki; IŞİD Türkiye ile komşu olduğu müddetçe zayıflayamaz’ dedi.

AKP devletinin Rojava'ya karşı 4 yılda elinden gelen her şeyi yaptığını söyleyen Karayılan, artık bundan sonra, boş tehditler dışında yapacak bir şeylerinin kalmadığını söyledi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 10:47
YORUM EKLE