Karayılan: HDP % 11 alsa da barajı aşamaz, çünkü hile olacak; hedef % 14-15 olmalı

Murat Karayılan, AKP'nin 'asker ölümlerinden fayda sağlamak istediğini' söyledi ve 'Seçim sonuna kadar herhangi bir eylemimiz olmayacak' dedi

Karayılan: HDP % 11 alsa da barajı aşamaz, çünkü hile olacak; hedef % 14-15 olmalı

KCK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, seçim gündemine ve son gelişmelere ilişkin olarak Med Nuçe'den Erdal Er'in sorularını yanıtladı. Karayılan, PKK'nin seçim sonuna kadar hiçbir biçimde herhangi bir şiddet durumuna yönelme durumunun olmayacağını belirterek, AKP Hükümeti'nin kendilerine yönelik suçlayıcı ithamlarını reddetti. Karayılan, "Asker ölümünden fayda sağlamak istiyorlar," dedi. Karayılan ayrıca HDP'nin önündeki seçim barajına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Karayılan, HDP’nin yüzde 10 seçim barajını aşabilmesi için asgari yüzde 12-13 oy oranına ulaşması gerektiğini savunarak; "HDP’nin 10.5-11 oy ile barajı aşamayacağını düşünüyorum. Çünkü, hile yapar, oyları geçersiz sayar veya çalarlar," dedi.

Karayılan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

SEÇİM SONUNA KADAR ŞİDDETE YÖNELMEYECEĞİZ

"Özellikle seçim sonuna kadar hiçbir biçimde herhangi bir şiddet durumuna yönelme durumumuzun olmayacağını açıklıkla belirtiyorum. Şu var, her gün arazide asker hareket halinde, güçlerimizin üzerine giderse, güçlerimiz meşru müdafaa çerçevesinde gereken cevabı verir. Yani sorun can meselesi oldu mu durum başkadır. Yani bunun dışında, zorunlu savunma durumları dışında bizim güçlerimizin herhangi bir biçimde şiddet kullanması söz konusu olmayacaktır. Eğer bir operasyon durumu gelişirse. Herhangi bir şiddet durumu gelişirse, şimdiden bilinmeli ki bu devlet güçlerinden kaynaklı bir şey olacak. Bu bizim için nettir."

AKP, ASKER ÖLÜMÜNDEN FAYDA SAĞLAMAK İSTİYOR

"Askerlerin yaşamını yitirmesi halinde Türkiye’de HDP’ye oy verebilecek sıradan Türkiyeli bir vatandaş, kendi ülkesini, ordusunu seven bir demokrat oy vermeyebilir. Bunun önüne geçmek istiyor. AKP, Türkiye’den HDP’ye oy akışını durdurmak için asker ölümünü istiyor. HDP’nin Türkiye’nin tüm kentlerinde çalışmasını zorlaştırmak istiyor. Zaten saldırıyorlar, o ayrı bir şey. Ama bir de böyle genel bir hava yaratmak, asker ölürse, asker cenazesi gelirse HDP, Samsun’a, Karadeniz’e, Ege’ye gidip rahat çalışamaz. Böyle bir havayı yaratmak istiyorlar.

"Asker ölümünden bu biçimde fayda sağlamak istiyorlar. Tabii ki de bu çok kirli, iğrenç bir politika. Çok alçak bir yaklaşımdır bu. İnsan yaşamı üzerinden bu şekilde fayda sağlamayı düşünmek kadar daha alçakça bir şey olamaz.

"Öte yandan gerillayı şehit ederek, en iyi ben PKK’ye karşı savaşabilirim, en iyi ben mücadele edebilirim mesajını topluma verip MHP’ye gidebilecek oyları kendisine çekmek istiyor. Yani böylesine tamamıyla seçime endeksli bir politika izliyor. Bunu kirli yöntemlerle geliştirme durumu."

DURUM NE ZAMAN FARKLILAŞIR?

"Önderliğimiz üzerine tecrit uygulanırsa, her şeye rağmen saldırı gelişirse, halkımıza dönük insanlarımıza dönük, güçlerimize dönük yok etme savaşı gelişirse o zaman durumlar farklılaşır. Bizim seçeneğimiz budur. Tek seçenek söz konusu değil."

"PKK EYLEM DÜZENLİYOR İDDİALARINA" YANIT

"Diyorlar ki HDP barajın altına düşecekmiş, barajı aştırmak için eylemleri PKK düzenliyormuş. Ne alakası var. Bir kere HDP’nin barajı aşacağına dair bir sürü veri var. Anketler var. Yani tarihte ilk kez, Kürt halkı, Türkiye demokrasi güçleri, barış yanlışı güçler, sistemden dışlanan tüm kesimler inanç grupları, çevreleri birleşmiş, bir güç olmuş yüzde 11, yüzde 12’leri zorlayan bir duruma gelmiş. Biz kalkıp silah kullanacakmışız. Olacak şey midir bu?"

HDP'NİN HEDEFİ YÜZDE 14-15'LER OLMALI

"HDP’nin %10,5 veya %11 ile barajı aşamayacağını düşünüyorum. Niye? Çünkü hilelerin olacağı kesin. Hile yaparlar. Birçok oyu geçersiz sayar ve çalarlar. Eğer oy oranı % 12 veya %13 olursa, ne kadar çalarlarsa çalsınlar engel olamazlar. Bunun için hedef böyle barajı aşmak değil hedef %14, %15’leri aşmak olmalı. Bu yüzden tüm yurtseverler Türkiye’nin istikrarından özgürlük ve barışından yana olan tüm kesimler bu süreçte sorumlu yaklaşmalı ve doğru seçim yapmaları gerektiğini düşünüyoruz."

AVRUPA'DAKİ SEÇMENE ÇAĞRI

"Avrupa’daki vatandaşlarımız kendilerini sorumlu görsünler Türkiye’deki bu önemli süreçte tercihlerini yapsınlar yani kayıtsız yaklaşılmamalı. Özellikle her Kürdistanlılar bilmeli ki, bu seçim Kürdistan halkı için çok önemli savaş ve barış ekseninde bir tercih durumu bu seçimle birlikte ortaya çıkabilir. Dolayısıyla ne işi gücü olursa olsun tercihini yapmalı. Her yurtsever ve demokrat sadece kendi oyunu kullanarak yetinmemeli. Herkes dostunu komşusunu, yanında çalıştığı insanları ikna etmeli ve grup olarak oy kullanmalı."

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 16:01
YORUM EKLE