Karayılan: DAİŞ Erdoğan'ın 'Brüksel' mesajını aldı

Murat Karayılan, sokağa çıkma yasakları ve Belçika saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Karayılan: DAİŞ Erdoğan'ın 'Brüksel' mesajını aldı

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, IŞİD’in Belçika’da gerçekleştirdiği bombalı saldırılara ilişkin, “Erdoğan PKK bahanesiyle 'Belçika'yı hedef gösterdi, DAİŞ mesaj olarak aldı” ifadelerini kullandı.

Karayılan, “Erdoğan’ın ‘Mayın tarlasında dans ediyorsunuz. Bir gün bu size de patlayacak” konuşmasından 2 gün sonra bu saldırının gerçekleşmiş olmasının dikkat çekici olduğunu savunarak, “Ne kadar organik bir bağ var ya da yok bilemiyoruz ama açık ki DAİŞ bu mesajları vurma olarak algılamış ve öyle devreye girmiş” dedi.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Dengê Kurdistan Radyosu’na konuştu. Karayılan’ın konuşmasının ilgili başlıkları şöyle:

“Gelinen durum şehir direnişlerine olan umudu daha da büyüttüğü gibi AKP devletinde de bir tıkanma ve çözümsüzlük durumunu yaşattı. Düşman 99 gün boyunca Sur’a giremedi; orada tıkandı ve sersemleşti. Aslında düştü. Bunun için şimdi rövanş almak istercesine Gever, Şırnak ve Nusaybin’e saldırıyor.

Çünkü Cizre ve Sur’da içine girdiği durumu aşmak istiyor. Mevcut oluşan konjontürel durumdan da faydalanmak istediği için hızlı davranıyor. Çünkü mevcut durumda göçmenler meselesi ve Suriye, Rusya gibi meselelerden dolayı ABD ve Avrupa onların bu vahşice, faşizan uygulamalarını ve devlet terörünü görmezden geliyorlar.

AKP de, ‘fırsattır; biz de bu şehirlerin üzerine gidelim, teknikle vuralım ve öyle bir sonuca gidelim ki bundan sonra kimse böyle bir şey düşünmesin’ diyor. Onun için korkunç, vahşi yöntemlerle şehirleri yerle bir etmeyi hedefliyor.

Aslında bununla baş aşağı gidişten kendilerini kurtarmak istiyorlar. Ancak istedikleri sonucu almaları mümkün değildir. Çünkü şartlar değişmiştir. Her şeyden önce artık bahar gelmiştir. Yine Gever, Şırnak ve Nusaybin’de direniş zemini çok daha güçlüdür. Sömürgeci AKP devletinin bu konudaki hesapları yine tutmayacaktır ve sonuç almayacaktır.

‘ÇÖZÜM KAPISINI ÖNDER APO AÇABİLİR’

Onlar artık sonuca ulaşamazlar. Daha önce belirttiğimiz gibi onların bu durumdan bir tek çıkış yolu vardır: Bu da Önder Apo’ya başvurmalarıdır. Elbette bu savaşa karar veren ve yürüten biziz. Bunda Önder Apo’nun bir sorumluluğu yoktur, sorumlu biziz.

Ama eğer Önder Apo’ya özgürlük imkanları sunarlarsa ve önünü açarlarsa, onları bu darlıktan ancak Önder Apo kurtarabilir. Tabii ki bunun için Önder Apo’nun özgürce hareket etme olanakları ve ikna çalışmalarını yürütebilmesi gerekiyor. Aksi durumda eskisi gibi yazılı mesajlarla kimse ikna olmaz. 

Diğer bir hususta Önder Apo İmralı’da tutuklu olduğu sürece görüşmelerin bir sonuç almayacağı anlaşılmıştır. Başarılı olması için Önderliğimizin hareket edebilmesi gerekiyor. Bunun dışında sonuç almak çok zordur. Bu süreç gittikçe derinleşecektir. AKP kendisini de tüm Türkiye’yi de içine soktuğu bu kaostan ancak böyle çıkarabilir ve bununla Türkiye ve bölge halkları açısından yeni bir dönemi başlatabilir.

Bunun imkanları hala vardır; kapısı açıktır. Ama bunu değil de AKP yönetimi şiddetle, savaşla, ölümlerle, katliam ve soykırımla sonuç almak isterlerse; halkımız buna boyun eğmez ve onlara karşı direniş giderek boyutlanacak ve savaş durumu derinleşecektir.

DAİŞ ERDOĞAN’IN ‘BRÜKSEL’ MESAJINI ALDI

Bakın; DAİŞ Brüksel’de vahşi bir şekilde sivil insanları hedef yaptı. Haberlere göre 34 kişi yaşamını yitirmiş, birçok kişi de yaralanmış. Öncelikle bu vesileyle tüm Belçika halkına başsağlığı diliyor ve bu insanlık dışı saldırıyı da şiddetle kınıyorum. İnanıyorum ki Belçika halkı bu vahşi saldırı karşısında toparlanacak ve böylece gereken cevabı verecektir.

‘TÜRKİYE BAĞI VAR’

Şu bir gerçek ki, Erdoğan gerçekten DAİŞ’e karşı tutum almazsa, DAİŞ’in Avrupa’daki saldırıları da durmayacaktır. Araştırılsa, Brüksel’de eylem yapan kişilerin neresi üzeri Avrupa’ya gitmiş olduğu görülecektir. Bir biçimde mutlaka Türkiye’yle bir bağı vardır.

Türkiye, DAİŞ için rahat hareket edilebileceği, toparlanabileceği, kısacası çok amaçlı kullanabileceği bir ülke. Ciddi bir takip edilme durumları söz konusu değil. Bu bir gerçekliktir.

AB  VE ABD ARTIK GÖZÜNÜ AÇMALI

Avrupalı ve ABD’li yetkililer bunu biliyorlar ama buna rağmen tutum almıyorlar. “AKP’yi DAİŞ’e karşı cepheye koyacağız; AKP bize İncirlik’i açtı, koalisyona katılsın yeter” diyorlar.

AKP de DAİŞ’e karşı cepheye giriyor ama DAİŞ’e karşı savaşmıyor, “DAİŞ’e karşı savaşıyorum” adı altında Kürt halkına ve hareketimize karşı savaşıyor. Bu savaşı yürütürken de uluslararası güçlerden Kürdistan’da yaptığı uygulamalara göz yummalarını istiyor.

Bu konuda kendini pazarlıyor. Suriye’den gelen mültecileri bir şantaj olarak kullanıyor. Bu konuda ABD ve Avrupa’nın AKP’ye dönük olan yaklaşımları doğru bir yaklaşım değildir. Dürüst yaklaşmıyorlar; çifte standartlı yaklaşıyorlar. DAİŞ bu biçimde tasfiye edilemez. Bu ilişki hattında birçok eksikliğin olduğu görülüyor. Belçika’da son gerçekleşen saldırı da bunu bir kez daha ispatlıyor.

ERDOĞAN’IN MESAJLARI

Diğer bir konu; Erdoğan ‘PKK’nin çadırı AP’nin bahçesindedir’ diyerek Avrupa ve Belçika yönetimini sert bir dille eleştirmişti.  “Mayın tarlasında dans ediyorsunuz. Bir gün bu size de patlayacak” diye üstü kapalı tehdit etmesinden daha 2 gün sonra bu saldırının gerçekleşmiş olması çok dikkat çekicidir.

Ne kadar organik bir bağ var ya da yok bilemiyoruz ama açık ki DAİŞ bu mesajları vurma olarak algılamış ve öyle devreye girmiş.  Bunun subjektif ve objektif boyutları ayrı bir konu fakat ciddiye alınması gereken bir konu ve doğru okunması gerekiyor.

‘AB BU GERÇEKLERİ GÖRMELİ’

Sonuç olarak bu konuda diyeceğim; ABD ve Avrupa’nın DAİŞ’in kaynakları konusundaki tutumu daha net olmalı. Şimdiye kadar tutumları net olmadığı için AKP’nin Kürdistan’daki uygulamalarına da göz yumuyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 14:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER