Karayılan: Çözüm için direniyoruz, samimi bir müzakere süreci başlarsa buna hazırız

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, 'ateşkes ilan edin sonra bakarız' türünde bir sürecin anlamı olmadığını söyledi

Karayılan: Çözüm için direniyoruz, samimi bir müzakere süreci başlarsa buna hazırız

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, önceki akşam Sterk TV’de gündeme dair açıklamalarda bulundu. Karayılan, çözüm için direndiklerini ve şu anda TSK operasyonlarına karşı sadece misilleme eylemi yaptıklarını söyledi. Karayılan, PKK'ye yönelik hava saldırıları için 'fiyasko' değerlendirmesinde bulunurken, Türk devletinin kendi kayıplarını sakladığını savundu ve "Sadece 24 kayıp açıkladılar, yalan söylüyorlar," dedi. Karayılan, samimi ve ciddi bir müzakere süreci başlarsa buna hazır olduklarını da belirtti.

Karayılan'ın açıklamaları özetle şöyle:

"SADECE MİSİLLEME YAPIYORUZ"

“Bize karşı bir saldırı var. Karşı taraf ‘Sizi imha ederim’ diyor. Biz kendimizi savunuyoruz. Bizim savaşımız planlı ve kontrollü devam ediyor. Şunu belirtmem gerekiyor: Biz daha savaş planını devreye koymuş değiliz. Sadece misilleme eylemi yapıyoruz.”

“Tabii ki burada neler yapacağımızı anlatacak durumda değilim. Ama şunu söylemeliyim ki bize yaptıkları bu saldırının hesabını çok ağır ödeyecekler.”

"'ATEŞKES İLAN EDİN SONRA BAKARIZ' TÜRÜNDE BİR SÜRECİN ANLAMI YOK"

“Savaşı başlatan biz değiliz. İşte Erdoğan açıkladı, ‘Son kişi kalana kadar devam ederiz’ diyor. Biz çözüm için direniyoruz. Eğer samimi ve ciddi bir müzakere süreci başlarsa biz buna hazırız. Bunun için öncelikle, Önder Apo’nun müzakere edebilmesi için şartlarının düzeltilmesi gerekiyor. Mandela gibi özgür koşullarda müzakere edebilmesi lazım. Karşılıklı resmi, tahkim edilmiş ateşkes gerekiyor. Ve bu süreci izlemek için bir komitenin kurulması gerekiyor. İzleme heyeti o zaman kimin savaşı başlattığını takip edecektir. Ama yok eskisi gibi ‘ateşkes ilan edin sonra bakarız’ türünde bir sürecin anlamı yoktur.”

Çözüm ve ateşkes için yapılan çağrılara değer verdiklerini belirten Karayılan, Erdoğan’ın barış çağrılarını reddettiğini ve çözüm olacaksa öncelikle Ankara’ya baskı yapılması gerektiğini vurguladı.

HAVA SALDIRILARI İÇİN 'FİYASKO' YORUMU

“Tek kelimeyle diyebilirim ki saldırılar fiyaskodur. İşte bir gecede 400 noktayı vurduklarını söylüyorlar. Bizim şimdiye kadar Medya Savunma Alanlarında 11, Bakur Kurdistan’da 11 arkadaşımız şehit oldu,ki bu arkadaşların çoğu fedai. Ve Zergele köyünde sekiz sivil insanımızı şehit ettiler. Toplam 30 şehidimiz var, bir o kadar yaralımız. Ama Türk devleti kendi kayıplarını saklıyor. Biz öldürme meraklısı değiliz ama elimizdeki belgelerde göre bu 19 günlük savaşta 250’den fazla kayıpları var. Sadece 24 kayıp açıkladılar, yalan söylüyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 16:49
YORUM EKLE