Kanalizasyon suyuyla tarım!

Sebzeleri kanalizasyon suyuyla suluyorlar

Kanalizasyon suyuyla tarım!

Malatya'da baş gösteren kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçiler, çareyi 'kanalizasyon' şebekesinden buldu.

Malatya'nın Battalgazi İlçesi'nde yaklaşık 5 bin dönüm arazinin sulanamadığını ifade eden çiftçiler traktörleri ile bugün Malatya Valiliği'ne yürümek istedi. Ancak ilçe çıkışında polis ekipleri tarafından durdurulan çiftçiler bu eylemlerinden vazgeçirildi.

Milliyet'te yer alan habere göre bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle arazileri ve ağaçları sulayamadıklarını belirten çiftçiler, sorunları çözemediklerini söyledi.

Başta kayısı ağaçları olmak üzere bütün ürünlerinin neredeyse kuruduğunu ifade eden çiftçiler, mecburen kanalizasyon şebekesini kırarak oradan gelen pis suyla domates patlıcan, biber gibi sebzeleri suladıklarını söyledi.

Halk sağlığı açısından oldukça tehlikeli olan bu yöntem karşısında çiftçiler mecbur kaldıklarını söylerken, yetkililerin bu konuda bir önlem almaması eleştiriliyor.

Kentin büyük bölümünün ihtiyacını karşılaya Battalgazi'de sebzelerin pis su ile sulanmasının ileride bir çok hastalığı da neden olabileceği belirtilirken çiftçiler su kaynakları konusunda yetkililerin gereken önlemi zamanında almadığını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 18:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER