Kalın: Türkiye ile AB, meydan okumalar karşısında dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket etmeli 

Kalın, iki komşu ülkenin sorunlarını diyalogla çözebileceğini, Türkiye'nin Yunanistan ile istikşafi görüşmelere hazır olduğunu yineledi 

Kalın: Türkiye ile AB, meydan okumalar karşısında dayanışma ve iş birliği içerisinde hareket etmeli 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 27 AB ülkesinin Ankara büyükelçileri ve misyon temsilcileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, toplantıda, Türkiye-AB ilişkileri, bölgesel meseleler ve terörle mücadele konuları ele alındı. 

Toplantının ilk bölümünde, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumuna dair kapsamlı bir değerlendirmede bulunan Kalın, terör, göç, İslam düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı gibi sorunlar ve bölgesel krizlerden kaynaklanan meydan okumalar karşısında Türkiye ve AB'nin dayanışma ve iş birliği halinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

Kalın, yeni fasılların açılması, göç anlaşmasının yenilenmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisi gibi konularda AB'nin somut adımlar atarak Türkiye'nin beklentilerini karşılamasının yanı sıra 4 milyondan fazla Suriyeliyi ülkesinde barındıran Türkiye'ye, AB'nin verdiği taahhüdü yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. 

Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin hem Türkiye hem de AB ülkelerinin faydasına olacağına işaret eden Kalın, yapılacak güncelleme ile Türkiye ve AB arasındaki ticaret hacminin artacağını ve böylece pandemi nedeniyle yaşanan küresel ekonomik daralmadan tarafların daha az etkileneceğini dile getirdi. 

"AB, TÜRKIYE'NIN ÇABALARINA DESTEK VE KATKI SUNMALI" 

Kalın, Doğu Akdeniz'in bir barış denizi haline gelmesi için Türkiye'nin çaba ve önerilerine AB'nin destek ve katkı sunması gerektiğini bildirdi. 

Kıbrıs Türklerinin haklarının korunduğu her çözüm planına Türkiye'nin yapıcı bir tutumla destek verdiğinin altını çizen Kalın, barış istemeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ödüllendirildiğini kaydetti. 

Kalın, iki komşu ülkenin sorunlarını diyalogla çözebileceğini, Türkiye'nin Yunanistan ile istikşafi görüşmelere hazır olduğunu yineledi. 

Toplantının son bölümünde sorular yönelten ve görüşlerini dile getiren AB üyesi ülkelerin büyükelçileri, ilişkilerin önümüzdeki süreçte pozitif gündemle devam etmesi gerektiğini değerlendirdi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 16:44

YORUM EKLE
YORUMLAR
Békes
Békes - 1 ay Önce

Yarabbim, bu ne humanislik,bu ne barışçılik, böyle giderse bu bizimkiler,insan hakları , özgürlük, barış gibi insan ve insanlığa dair şeyleride hatırlamaya başlayacaklar.Amiral gemisinin,Baydinin seçimi kazanmasının buna çok faydası olmuşa benziyor.Ha gayret,ha gayret göreceksiniz,bu hatirladilarinizin ne kadar insana ve insanlığa faydalı olduğunu.of be!!! dünya varmış ,biraz nefes aldık... inşAllah başlarına taş düşmezde, bozulmalar.Haydi hayırlısı...

SIRADAKİ HABER