Kalın: Ocak ayının ilk yarısında Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor

Kalın, ABD ziyareti, Rusya’dan alınan S-400 savunma sistemi ve ABD ile yapılan F-35 pazarlıkları konusunda açıklama yaptı

Kalın: Ocak ayının ilk yarısında Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ocak ayının ilk haftasında Türkiye’yi ziyaret etmesinin planlandığını söyledi ve S-400’ler konusunda “Geri adım yok, aktive edilecek” mesajı verdi.

Sözcü Kalın, TRT Haber’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son ABD ziyareti, Rusya’dan alınan S-400 savunma sistemi ve ABD ile yapılan F-35 pazarlıkları konusunda soruları yanıtladı.

Kalın özetle şunları söyledi:

“ABD ziyareti bizim açımızdan çok verimliydi. Giderken telefon görüşmesinde Sayın Cumhurbaşkanımız da Trump’a ‘İyi bir hazırlıkla geleceğiz’ demişti. Ciddi bir hazırlık yaptık. 17 Ekim’de ABD ile varılan anlaşma Barış Pınarı Harekatı’nın en önemli sonuçlarından biriydi. Barış Pınarı Harekatı’nın başarısı Türkiye’ye yönelik havayı değiştirdi. Türkiye-ABD ilişkisi eşit aktör ilişkisi üzerine kuruludur. Cumhurbaşkanımız bütün ülkelerle eşit haklar talep eden bir lider. ABD ile konuşurken ‘Sizin de bizim de çıkarlarımız var, bunu kazan-kazan zemininde buluşturabiliriz’ dedik.”

‘S-400 VE F-35 İÇİN ORTAK MEKANİZMA BAŞLADI’

“Trump, Oval Ofis’teki görüşmede senatörlerin bilgileri yanlış kaynaktan aldığını vurguladı. Ziyaretten bir kaç gün önce Trump bu görüşmeyle ilgili bilgi verdi. Türkiye tezlerini çok açık ve net şekilde orada ortaya koydu. Sayın Trump Cumhurbaşkanımıza ‘Avrupa’nın size mutlaka yardım etmesi gerekiyor ve ben de bunu Avrupa’ya söylüyorum’ dedi. Trump’ın bunu görüp dile getirmesi görüşmenin ana ayaklarından bir tanesiydi. NATO Zirvesi’nde de Cumhurbaşkanı zaten bu konuyu gündeme getirecek. Burada doğru zeminde doğru diyalog kurulduğu zaman bölgeye yön verecek pozitif anlamda şekillendirmek mümkün hale gelir. Bir tanesi buydu. Hepsi çözüldü mü, hayır. Zaten her konuyu çözeceğiz beklentisiyle gitmedik, bunun bir süreç olduğunun farkındayız. Bu zeminde ilerlenmesi anlamında başarılı bir ziyaret olduğunu söyleyebilirim. ABD, NATO’nun burada bir rolü yok dediler. Beyaz Saray’daki görüşmede benle O’Brien ile görevlendirildik. Biz S-400’leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı.”

‘NATO SİSTEMİNE ENTEGRE EDİLMEYECEK’

S-400’ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki S-400’leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız. Sonra dediler ki Türkiye’ye geldiği gün yaptırımı başlatırız, bu aşamayı da geçtik. Şimdi aktif hale getirdiğiniz takdirde diyorlar. Türkiye NATO üyesi diyeceksiniz, Türkiye bir alternatif aramaya başladığında da ittifaktan kopmakla suçlayacaksınız. Üç terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Somut olarak sahada hangi ülkeler ne kadar destek verdiler? Hangi NATO üyesi ülke Türkiye’ye somut anlamda katkı sağladı? DEAŞ’ı düşman olarak görüyorlar ama PKK’ya kapılarını açtı birçok ülke. Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400’ü aktif edecek.”

‘KENDİ ARALARINDA DA GÖRÜŞ BİRLİĞİ YOK’

“Senatörler ‘Kürtler’ dedi, Cumhurbaşkanımız düzeltti ‘Siz teröristlerden bahsediyorsunuz’ dedi. ‘Evet haklısınız’ dediler. Cumhurbaşkanımızın önünde tartışıyorlar. Kendi aralarında da görüş birliği yok. Lindsey Graham ‘Türkiye burayı işgal etti’ gibi bir cümle kurmaya çalıştı. Cumhurbaşkanımız ‘Dur bakalım sen böyle bir cümle kuramazsın’ dedi.”

‘SORUMLULUK RUSYA’DA’

“Ocak ayının ilk haftasında Putin’in Türkiye ziyareti planlanıyor. Hem Türk Akım’ın tamamlanmasına binaen bir tören yapılacak hem de ikili ilişkiler görüşülecek. Ayn el-Arab’da teröristler hala tamamen çıkmış değiller. Teröristlerin çekilmesiyle ilgili bazı rakamlar verildi ama tarafımızdan doğrulanmış değil. Ortak devriyeler tabi ki devam edecek. Mutabakatın maddeleri açık, sorumluluk Rusya’da.”

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER