Kalın: Dün Halep'ten Afrin'e girmeye çalışan konvoy topçu atışıyla püskürtüldü

Reuters, Suriye güçlerinin Afrine giriş yaptığını duyurmuştu

Kalın: Dün Halep'ten Afrin'e girmeye çalışan konvoy topçu atışıyla püskürtüldü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye hükümeti yanında savaşan güçlerin Afrin'e girmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kalın, "Bir konvoy girme teşebbüsünde bulundu, topçu atışlarımızla püskürtüldü. Milis güçler, Halep'e çekildi" dedi.

Kalın’ın açıklaması şu şekilde:

" Esad rejimi ile YPG arasında anlaşma imzalandı mı diye haberler çıktı. Biz ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini ifade ettik. Dün yaşanan hadise, Halep civarından gelip Afrin'in güney uçlarına, oradan da şehre girmeye çalışan 40-50 araçlık konvoyun girme teşebbüsünü gördük, bu topçu atışları ile püskürtüldü. Burada iddia edildiği gibi bir anlaşma söz konusu değil. Anlaşma olsa bile Türkiye olarak bir harekatla ilgili planlarımızı aynı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Rejim veya başka unsurların bu adımlarının çok ciddi sonuçları olacaktır.

'BÖLGE YENİ BİR KANDİL YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR'

Yeni veriler bizim baştan beri verdiğimiz kararın doğruluğunu teyit etmektedir. Ele geçirilen bilgilerde aslında bölgenin yeni bir Kandil yapılmak istendiğini açıkça ortaya koyuyor. Harekatın meşruiyeti açısından da bu yönde yeni verilerin elimize geçtiğini ifade edebilirim. Bu Suriye'den teröristlerin temizlenmesi ile ilgili sürecin önemli birini oluşturmaktadır.

'İDLİB'DE GÖZLEM NOKTALARINI 12'YE ÇIKARTACAĞIZ'

İdlib'de askeri gözlem noktalarının tesis edilmesi süreci devam ediyor. Bunu 12'ye çıkartacağız. TSK, Astana'da alınan kararla bu süreci hayata geçirmektedir. Doğu Guta'da 2 günde 160'tan fazla sivilin ölümü ile gerçekleşen saldırılar gerçekleştirildi. Suriye rejimine saldırıları durdurma çağrısında bulunuyoruz. Diplomatik girişimlerimiz de yoğun bir şekilde devam ediyor.

ÇOCUĞA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMAR

Kimyasal hadım dahil bütün opsiyonlar değerlendirilecektir. Mevzuatla ilgili düzenlemelerin yanı sıra toplumsal farkındalığın da önem arz ettiğini ifade etmek istiyorum.

EKONOMİ

Çevremizde yaşanan hadiseleri, Zeytin Dalı Harekatı'nı dikkate aldığımız zaman bu Türk ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Son bir yıllık dönemde 1.5 milyon istihdam ile son yıllarda önemli bir başarıya da imza atmış bulunuyor hükümetimiz. Afrin'le ilgili olabilir, eksik, kasıtlı haberlerin piyasalara farklı şekillerde yansıdığını görüyoruz. Bazen olumsuz etkiler de yapabiliyor. Bizim buradan çağrımız, açıklamaları resmi makamlardan almak suretiyle takip etmeleridir.

ABD İLE İLİŞKİLER

Geçen hafta 10 Şubat'ta başlayan McMaster'ın Türkiye ziyareti ile başlayan daha sonra Mattis ile yapılan görüşme ve Tillerson'ın kabulü çerçevesinde bir süreç yaşadık. Biz bu konuda iyimser bir bakış açısına sahibiz. Üzerinde mutabık kaldığımız çerçevenin Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerginliği aşacak şekilde olduğunu görüyoruz. YPG'ye desteğin sonlandırılması, Münbiç'ten çıkarılması konusunda beklentilerimiz çok açık ve nettir. Artık PYD-YPG ile işbirliğinin sona erdirilmesi gerekmektedir. Türk-Amerikan ilişkilerinde FETÖ meselesinde de biz Amerikan yönetiminde somut adımlar bekliyoruz. Ne Obama, ne Trump döneminde netice verici uygulama görmedik.

ANKARA VE ŞAM ARASINDA TEMAS OLUR MU?

Bizim Şam rejimi ile resmi temasımız söz konusu değil. Astana çerçevesinde 3 garantör ülke olarak bizim Suriye sahasında yaşanan gelişmeleri koordine etmek için kurduğumuz bir mekanizma var. Zaman zaman bu mesajlar, Rusya ve İran üzerinden Şam rejimine de iletilmekteydi. Dolaylı bir trafiğin olduğunu biliyoruz fakat olağanüstü şartlar gerektirdiğinde istihbarat birimimiz doğrudan ya da dolaylı belli temaslar kurabilir. Doğrudan Ankara-Şam arasında siyasi veya diğer alanlarda temas trafiğimiz söz konusu değil.

'ZİNA İÇİN TALİMAT VERİLDİ'

(Zina düzenlemesi) Cumhurbaşkanımız bu konu ile ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Adalet Bakanlığımızın çalışmasının detaylarını paylaşırız.

TİLLERSON ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNE YÖNELİK ELEŞTİRİLER

Bu görüşmede tercüman bulunmaması konusu da hakikaten gülünç bir yorum. Kılıçdaroğlu 'Devlet devre dışı bırakılmıştır' diye bir ifade kullandı. Devlet not tutucu mudur? Devletin başı bu kabulü yapmakta, devletin Dışişleri Bakanı tercüme yapmaktadır, nasıl devlet devre dışı bırakılmıştır? Bunu anlamakta ben zorlanıyorum. Bazen bu tür görüşmelerde tercüman alınmaz. Bu görüşmeye verilen önemin ifadesidir. Bütün bu yorumlar maalesef devlet tecrübesinden bihaber olan kişilerin yaptığı yorumlar. Konuşulan bütün konular not ettirildi, görüşmeden çıktıktan sonra. Her görüşmede not tutulmasına gerek yok. Bizim sıkça karşılaştığımız uygulamalardır bunlar.

NE OLMUŞTU?

Topçu atışları nedeniyle Afrin girişinde geri çekildiği ileri sürülen Suriye güçlerinin, TSK'nın atışlarına rağmen kente giriş yaptığı iddia ediliyor.

Sosyal medya üzerinden yayılan bazı görüntülerde, Suriye güçlerinin Afrin'e girdiği iddia edildi.

​Görüntülerde, Afrin'e ulaşan Suriye hükümet güçlerinin "Suriye halkı birdir" sloganı attığı ve Afrin'i terk etmeyeceğini söylediği duyuluyor.

Reuters, Suriye güçlerinin Afrine giriş yaptığını duyurmuştu. Afrin'e ilerleyen güçler TSK tarafından bombardımana tutulmuştu.

Erdoğan, Suriye güçlerinin Afrin'e girmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "10 kadar kişinin Afrin'e hareketleri tespit edildi. Daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar. O dosya da şuan kapanmak durumunda kalmış durumda" demişti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 saatlik görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu tercümanlik yapmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 20:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER