Kaftancıoğlu'ndan '11 yıla kadar hapsi isteniyor' iddiası için açıklama

Canan Kaftancıoğlu hakkında 17 yıla kadar hapis istendiği haberlerine tepki gösterdi

Kaftancıoğlu'ndan '11 yıla kadar hapsi isteniyor' iddiası için açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, hakkında açılan davalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kaftancıoğlu, "Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını zannedenler olabilir. Tek gündemim İstanbul'un onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır" ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan, Sabah gazetesinin ‘hakkında, 11 yıl hapis cezası istendi’ iddiasına açıklama geldi. Kaftancıoğlu, "Tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısında skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum" dedi.

Sabah gazetesinden Nazif Karaman, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 15 Ocak 2018'de soruşturma başlatıldığını ve bu kapsamda 2 yıl 9 aydan 11 yıla kadar hapis cezası istendiği ileri sürmüştü. Sabah, daha sonra haberi sitesinden kaldırmıştı.

Kaftancıoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

"KAMUOYUNA AÇIKLAMA 

Hakkımda açılan dava ile ilgili basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin; 

2018 Ocak ayından itibaren hakkımda soruşturmalar başlatılmış ve bu soruşturmalarla ilgili 12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermiştim. Soruşturma dosyasında, ifade özgürlüğü kapsamında yer alan şahsıma ait beyanlarım ile birlikte; üretilmiş, kurgulanmış, sahte ifadeler de bulunmaktaydı.

Yazıldığı ve kabul edildiği söylenen iddianameye ilişkin tarafıma resmi bir tebligat ulaşmadan yandaş medya organlarına sızdırılması soruşturmanın gizliliği açısından skandal, ancak ne yazık ki alışılageldik bir durum olmuştur. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise, nasıl ve hangi amaçlarla bu ihlale göz yumulduğu ile sızdırmanın zamanlamasıdır. 

Hukuk eliyle gösterdikleri sopayla susturacaklarını, korkutacaklarını, yıldıracaklarını zannedenler olabilir. Ancak bilinsin ki tek gündemim İstanbul’un çocukları, gençleri, kadınları, yoksulları kısacası onaltı milyon vatandaşı için hiç durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır. 
Zaman susma değil tam tersine vatandaşa hakikati daha yüksek sesle anlatma zamanı. Böylesi bir zamanda; geçmişten bugüne, halka hakikati anlatanlara yaşatılan onca mağduriyetin yanında bu dava benim açımdan konuşmayı bile ayıp sayacağım bir teferruat olarak kalacaktır.

Soran, merak eden dayanışma gösteren tüm dostlar rahat olsunlar.

Çok yakında hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.

Selam, saygı ve dayanışmayla.

Dr.Canan Kaftancıoğlu
CHP İstanbul İl Başkanı"

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 13:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER