Kaftancıoğlu hakkındaki takipsizlik kararını kaldıran hakim AKP'den aday olmuş

 Hakim Turgay Nas'ın 2014 yılında AKP'den Belediye Başkan aday adayı ve 2015 yılında Erzincan milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı

Kaftancıoğlu hakkındaki takipsizlik kararını kaldıran hakim AKP'den aday olmuş

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, hakkında verilen takipsizlik kararını kaldıran Hakim Turgay Nas hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) suç duyurusunda bulundu.  

Nas'ın AKP'den belediye başkanı ve milletvekili aday adayı olduğu öğrenildi. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evinin fotoğraflarının çekilmesine ilişkin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ''suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övdüğü'' iddiasıyla başlatılan savcılık soruşturmasında verilen 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararı Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Hakimi Tugay Nas tarafından kaldırılmıştı.  

Kararın kaldırılmasının ardından Kaftancıoğlu hakkında 9 aydan 10.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

Kaftancıoğlu konuyu yargıya taşıyarak davayı yürüten hakim Turgay Nas hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasında tarafsızlık ilkesine ve hukuka aykırı şekilde hareket ettiği gerekçesiyle HSK'ya suç duyurusunda bulundu.  

KARARI VEREN HAKİM AKP'DEN ADAY ADAYI 

Şikayete konu olan hakim Turgay Nas'ın 2014 yılında AKP'den Erzincan Merkez’e bağlı Kavakyolu Belediye Başkan aday adayı ve 2015 yılında Erzincan milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı. 

Bu durumun hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürdüğüne dikkat çekilen şikayet dilekçesinde, İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun ''hak arama hürriyeti, düşünce ve kanaat hürriyeti ile düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin' kısıtlanmış olduğu belirtildi.  

Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılması kararını veren hakim Turgay Nas hakkında gereğinin yapılması talebiyle gerçekleştirilen şikayette hakimin görevini gerektiği gibi özenli yapmadığı ve görevinin gereklerine aykırı davrandığı ifade edildi. 

Dilekçede bunların yanı sıra bir kişi hakkında ''suçu ve suçluyu övme' iddiasıyla dava açılabilmesi için övüldüğü iddia edilen suç ve suçlu hakkında kesinleşmiş hüküm olması gerektiğinin de altı çizildi. Ceza hukukunun en temel ilkelerinden biri olan bu maddenin hakim Turgay Nas tarafından bilinmemesinin mümkün olmayacağı vurgulanan şikayet metninde övüldüğü iddia edilen CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş aleyhine kesinleşmiş bir ceza olmamasına rağmen İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında dava açılmasının hakimin görevini kötüye kullandığının göstergesi olduğu belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 16:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayna yokmu
ayna yokmu - 5 ay Önce

şimdide kalmış chp yi tacizle itibarsızlaştırıyorlar ya akp önce iki tane milletvekili için vahim iddilar var ikiside mezarda bu kızların intihar etmiş dediler yedikmi yemedik kendilerine baksınlar önce ayrıca birinin yaptığı suç kendisini bağlar ne anasını ne babasını ne partisini ne devletini ne milletini bağlar suçlu suçludur şerefsiz şerefsizdir.hukukuda biz mi öğretelim size masumiyyet karinesi diye bir şey var.

SIRADAKİ HABER