'Kadir İnanır İmralı'ya gidecek İzleme Heyeti'nde olacak'

İlk etapta adaya gidecek isimler arasında Kadir İnanır'ın da adının geçtiği öne sürüldü

'Kadir İnanır İmralı'ya gidecek İzleme Heyeti'nde olacak'

Hükümet ile HDP heyetinin yaptığı ortak açıklamanın ardından HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken’den gelen açıklamalar ‘izleme heyeti’ni gündeme getirdi. Ortaya konan ‘niyet beyanı’nın PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından birinci aşama olarak belirlendiğini, ikinci aşamanın ise onaylama aşaması olacağını söyleyen Baluken, “Çağrının ikinci aşaması Sayın Öcalan tarafından yapılacak. Meclis bünyesinde kurulacak bir komisyonunun ve sivil toplumun devreye girmesini önemsiyor. Bu Meclis komisyonunun Kürt meselesinin tarihi ile ilgili hakikatleri araştırma, barışma ve yüzleşme temelinde oluşması ve yine sivil toplum temsiliyetlerinin bulunması son derece önemli. Bu kurum temsilcilerinin olduğu bir toplantıda sayın Öcalan tarihi çağrıyı kendisi yapacak. Kongre ile ilgili belli süreçler de netleşmiş olacak” demişti.

6 İSİMLİ HEYET

Namık Durukan’ın Milliyet gazetesinde yer alan haberine göre, sürecin ilerlemesi durumunda sahadaki durumu denetleyecek olan ‘müzakereleri izleme heyeti’nin sorumluluğunun geniş bir alanı kapsayacağı öğrenildi.

10-15 kişiden oluşacağı ifade edilen İzleme Heyeti’nde görev alanların hepsinin İmralı’da yapılacak müzakereye katılmayacağı, belirlenen isimler arasından seçilecek 5 ya da 6 ismin adaya gideceği kaydedildi.

Müzakereleri tarafsız olarak izleyecek heyetin kimlerden oluşacağı konusunda HDP ile devlet heyeti arasında mutabakata varılmıştı. Dolmabahçe’de yapılan son toplantıda izleme heyetinde yer alacak isimler de gündeme geldi.

KADİR İNANIR VE ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN'IN İSMİ GEÇİYOR

Öcalan’la devlet heyeti arasında yapılacak müzakereye ilk etapta katılacak 6 isimden ikisinin sanatçı Kadir İnanır ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 11:45
YORUM EKLE