Kabine bugün toplanıyor: 4 günlük sokağa çıkma yasağı gündemde

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bayram sonrası hayatın normale dönebileceği mesajı verdi

Kabine bugün toplanıyor: 4 günlük sokağa çıkma yasağı gündemde

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak kabine toplantısında, yeni tip Koronavirüs'e karşı önlemler ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’na yönelik üç formül ele alınacak.

23 Nisan'dan başlayarak dört gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi de gündemde.

Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, toplantıda ilk olarak 23-24-25-26 Nisan’ı kapsayan dört günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi önerisi tartışılacak. Ancak bir süre önce gündeme gelen bu formüle Ramazan ayı öncesine denk geldiği için marketlerde yığılmaya yol açabileceği gerekçesiyle sıcak bakılmıyor.

İkinci formül ise 23-24 Nisan’da dışarıdaki yoğunluğun artmaması için sadece marketlerin açık kalması ve diğer işyerlerinin tamamının kapalı olmasına dönük öneri olacak. Yine formüle göre, 25-26 Nisan’da 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta son iki haftadır uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağının devam etmesi öngörülüyor.

Kabinede gündeme gelecek üçüncü formül ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tatil olması, 24 Nisan cuma günü işyerlerinin normal mesai yapması. Hafta sonu 30 büyükşehri ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı uygulanması.

‘ÇİFTE BAYRAM YAPACAĞIMIZI UMUT EDİYORUZ’

Öte yandan, çalışmalarını İstanbul’daki Huber Köşkü’nden sürdüren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, korona virüsü salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların kaldırılması konusunda ilk kez tarih verdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan algoritmaların olumlu yönde evrildiğini ve belli bir zaman içinde sonuç alınacağını söyleyen Erdoğan “Ramazan Bayramı’nda bütün milletçe çifte bayram yapacağımızı umut ediyoruz” dedi.

Çalışmaların olumlu sonuç vermeye başladığını belirten Erdoğan,  sokağa çıkma kısıtlaması kararlarının da bu sürece katkı yaptığını ifade etti.

Sabah’a açıklama yapan Erdoğan, hastanelerin yatak kapasitesinde sıkıntı olmadığını, tıbbi malzeme sıkıntısı da çekilmediğini öne sürdü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isci emekli
Isci emekli - 7 ay Önce

Bu naleti gormekten bıktık yalancı üç kâğıtcı iki yüzlü hirsiz

SIRADAKİ HABER