İzmir'de 9 Ekim eylemine saldırı: 5 kişi gözaltına alındı

HDP'li vekil Ertuğrul Kürkçü'nün de gözaltına alındığı iddia edilirken, Kürkçü iddiayı yalanladı

İzmir'de 9 Ekim eylemine saldırı: 5 kişi gözaltına alındı

Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYD-DER) İzmir Şubesi öncülüğünde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den sınır dışı edilmesini protesto etmek amacıyla Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, dernek üyelerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile HDP İzmir Milletvekili adayları Mülkiye Birtane ile Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

Grup adına açıklama yapan YAK-DER Eş Başkanı Hüsniye Aksu, "Tarihten bugüne kapitalist sömürgeci sistemlerin karşısında duran devrimci önderlerin teslim alınmak istendiğini belirterek, birçoğunun hunharca katlettiğini ya da sistemin zindanlarında ölüme terk edildiğini" söyledi.

"9 Ekim 1998 tarihinde Türkiye ve uluslararası çıkar güçlerinin işbirliği ile PKK Lideri Öcalan'ın yok edilmesi için adeta bir sürek avı başlatıldığını" söyleyen Aksu, "komploların PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından İmralı savunmalarıyla boşa çıkarıldığını" belirtti.

"7 Haziran seçimleri sonrası ise AKP iktidarının siyasi soykırım ve imha konseptini devreye soktuğunu" ifade eden Aksu, "Biz İzmir'de bulunan tüm demokratik sivil toplum ve Kürt kurumları olarak demokratik özyönetim ilanlarını selamlarken, 9 Ekim komplosunu kınıyor, on binlerin irade olarak gördüğü Başkan Apo'nun serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

AÇIKLAMA SONRASI POLİS SALDIRISI

Açıklamanın ardından polis, kitleye saldırdı.

Saldırıda 5 kişi gözaltına alındı. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün de gözaltına alındığı iddia edilse de Kürkçü yaptığı açıklamada "Gözaltına alındığım doğru değil. Gözaltına alınmalara itiraz ve alınanlara yardım için emniyete müdürlüğüne gittim. TEM önünde bekliyorum" dedi.

Öte yandan saldırı esnasında basın mensuplarının da görüntü alması da engellendi.

(Evrensel, DİHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 18:45
YORUM EKLE