İyi Parti ve Gelecek Partisi 'parlamenter sistem' üzerine çalışacak

Ahmet Davutoğlu, daha önce kendisini ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e iade-i ziyarette bulundu

İyi Parti ve Gelecek Partisi 'parlamenter sistem' üzerine çalışacak

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, daha önce kendisini ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e iade-i ziyarette bulunurken, 9 Kasım'da açıkladığı "güçlendirilmiş parlamenter sistem" önerisi hakkında da bilgi verdi.

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" olarak adlandırılan bugünkü uygulanan başkanlık sistemine karşı çıkan iki partinin lideri "parlamenter sistem" konusunda ortak çalışma yapma kararı aldı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, İYİ Parti Genel Merkezi'nde Akşener'i ziyaret etti. Görüşme sonrası iki lider basına açıklama yaptı.

Ayşe Sayın'ın BBC Türkçe'de yer alan haberine göre Akşener, Davutoğlu'nun 9 Kasım'da kamuoyuna açıkladığı "güçlendirilmiş parlamenter sistem" önerisi hakkında bilgi verdiğini anlattı.

Akşener, İYİ Parti olarak kendilerinin de iyileştirilmiş veya güçlendirilmiş parlamenter sistem tasarımı üzerine çalıştıklarını belirterek, "Şimdi bu iki çalışmayı biraraya getireceğiz ve ortak noktaları, uzlaşılabilir noktalara bakacağız. Arkadaşlarımızın konuda ortak çalışma yapmaları konusunda mutabık kaldık" dedi.

"HÜKÜMET SİSTEMİNİN İFLASI"

Davutoğlu da genel merkezlerinin yanyana olmasına göndermede bulunarak, İYİ Parti ile hem komşuluk, hem de bir çok açıdan ortak kaygı ve görüşleri olduğunu vurguladı.

Siyasetçinin, varolan yanlışı söylemenin yanında, bu yanlış karşısında alternatif öneriyi de ortaya koymak durumunda olduğunu anlatan Davutoğlu, Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifasını kastederek şunları söyledi:

"Artık Cumhurbaşkanı'nın da kabul ettiği hem ekonomi hem hukuk hem de demokraside problem olduğu gerçeği, aynı zamanda cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin iflası anlamına gelir" dedi.

Halen uygulanan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de geçmişte uygulanan parlamenter sistemin de "çarpık" sistemler olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Bugün cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı çıkanrken, 1924 Anyasası ile gelen çoğunlukçu sisteme de, 1961 Anayasası ile gelen vesayetçi sisteme de, 982 Anayasası ile gelen melez sisteme de karşıyız. Tam şeffaf, net, açık bir parlamenter sistem öneriyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 20:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
biraz akıl yürütürsek
biraz akıl yürütürsek - 2 hafta Önce

bu iyi parti gelecek partisi deva bize göre yörünge uydu partisidir.gelecek deva akp nin iyi parti mhp nin.ne diyorlar parlementer sistem diyorlar dimi.ya bunu en çok isteyen kişi şuan kim tabiki erdoğan ama sistemi kendi getirdikleri için buna karşı bir dil kullanamıyorlar kendine bağlı muhalefetmiş gibi sunulan partilerle dile getiriyorlar.neden yüzde 50+1 i hayatta alamayacağını gayet iyi bildiği için.burhan hocanın fişini ondan çekmiş olabilirler başımıza bu sistemi bela ettin diye.görün bakın başkanlık sistemi ile yapılan ilk seçimde akp garanti gidecek eğer önce parletmeter sistemi tekrar getirirlerse buyurun bir on yıl daha akp den kurtulamayacağız.bence chp hdp hatta diğer muhalefet partileri şuan başkanlığı desteklesin barajı düşürtebiliyorsa barajı düşürtsünler diğer düzenlemeleri iktidar değişikliği olduğunda gündeme getirsinler.akp gitmeden düzenleme yaparsa akp nin istediği olacak akıl bunu gerektiriyor biraz akıllılarsa ama akp ve mhp iktidarını sürmesi için tututlmuşlarsa bunu milletin görmesi gerekiyor göremesse değişen hiç bir şey olmayacak.

SIRADAKİ HABER