İstanbul’da “Herkes İçin Demokrasi, Demokrasi İçin Birlik” konuşulacak

“Herkesi bu yeni demokrasi hareketinin parçası olmaya çağırıyoruz” denildi

İstanbul’da “Herkes İçin Demokrasi, Demokrasi İçin Birlik” konuşulacak

Eski CHP, SHP, BDP, HDP vekillerinden oluşan Diyalog Grubu, Rıza Türmen’in 13 Mayıs 2016’da T24’te yazdığı “Bir demokrasi cephesine gereksinim var” başlıklı yazısından sonra yoğunlaşan birlik tartışmaları kapsamında bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu.

Bu grubun içinde yer alan Rıza Türmen ve Binnaz Toprak’ın çağrısıyla bir araya gelen siyasi partiler, sendikalar, STK’lar, meslek odaları, kadın ve çevre hareketi temsilcilerinin katılımıyla 28 Haziran Salı günü dağınık toplumsal muhalefeti bir araya getirecek Demokrasi İçin Birlik’in ilkelerini ve koşullarını konuşmak üzere bir toplantı düzenlendi.

Kutuplaştırma politikalarını aşan yeni bir dil ve siyasal alan yaratmak üzere yola çıkan Demokrasi İçin Birlik’in toplantısından bir “Başlangıç Bildirgesi” çıktı ve Ekim ayında yapılması tasarlanan kurultay için hazırlık koordinasyonu oluşturuldu.

23 Ekim Pazar günü 09.00-19.00 saatleri arasında Şişli Kent Kültür Merkezi’nde “HERKES İÇİN DEMOKRASİ; DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK” kurultayı yapılması kararlaştırıldı.

Demokrasi İçin Birlik “Hangi asgari ilkeler etrafında çok farklı yapılar birlikte hareket edebilir ve Türkiye'nin her yöresinden katılacak farklı alanlarda çalışan bu yapıların buluşması sonucunda nasıl bir organ var edilmeli?” sorusunun cevabını aramak için toplanacak.

DİB’in “Herkesi bu yeni demokrasi hareketinin parçası olmaya çağırıyoruz” davetiyle yapılan toplantının çağrı metni şöyle:

HERKES İÇİN DEMOKRASİ; DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK
 
‘15 Temmuz Darbe Girişimi’ni izleyen OHAL dönemiyle hak ihlalleri olağanüstü boyutlara ulaşmış durumda. Her türlü muhalif sesin yok edilmeye çalışıldığı, hukuksuzluğun egemen olduğu bir ortamda başkanlık sistemi adı altında son demokratik kazanımlara da göz dikiliyor. Yoksullaşma, işsizlik, doğa ve kent kıyımı ülke kocaman bir hapishaneye dönüştürülerek örtülmeye çalışılıyor. Her gün yeni canlar alan savaşı yeğleyen, barıştan gün be gün uzaklaşan hükümet ülkeyi baskıyla yönetmenin yolunu bulduğunu düşünmekte. Ülkemiz Suriye’de sonu felaket olan bir maceraya sürükleniyor.
 
Gittikçe derinleşen bu karanlıktan çıkmak için çoğulcu ve katılımcı bir demokrasiye, demokrasiden yana bütün güçleri buluşturacak bir beraberliğe ihtiyacımız var.

Demokrasiye hava kadar, su kadar ihtiyacımız var.

Herkesin farklı kimliği ile eşit yurttaşlık haklarına sahip olduğu; insanca yaşama ve çalışma koşullarının güvence altına alındığı, devletin herkesin inancına, inançsızlığına, yaşam tarzına, siyasi düşüncesine karşı tarafsız ve saygılı olduğu, kadınlara ve cinsel kimlik ve yönelimlere şiddetin son bulduğu, tarihi ve doğal varlıkların, tüm canlıların yaşam alanlarının ve kentlerin korunduğu barış içinde, laik, demokratik bir ülke düşlüyor ve bu düşü gerçekleştirecek araçları yaratmayı hedefliyoruz. Demokrasiden yana herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan; yeni bir umut ve güç odağı yaratmak için yola çıktık.

Demokrasi buluşmasında iki soruya yanıt arayacağız. Hangi asgari ilkeler etrafında çok farklı yapılar birlikte hareket edebilir ve Türkiye'nin her yöresinden katılacak farklı alanlarda çalışan bu yapıların buluşması sonucunda nasıl bir organ var edilmeli? Herkesi bu yeni demokrasi hareketinin parçası olmaya çağırıyoruz.

Demokrasi için Birlik Hazırlık Koordinasyonu

TOPLANTI PROGRAMI

23 Ekim 2016 Pazar 09.00- 19.00 Şişli Kent Kültür Merkezi

09.00………... Kahve- Kayıt
10.00……….. Açılış konuşması: Binnaz Toprak
10.15…………Divan Heyetinin oluşması
10.25…………Rıza Türmen: Demokrasi İçin Birlik konuşması
10.45…………Selamlamalar
11.45-13.30…..Sunumlar
 ***
13.30- 14.30…..Yemek molası
 ***
14.30- 16.00… Sunumlar
16.00- 16.30… Kahve Molası
16.30-18.00…. Sunumlar
18.30 ……….. Sonuç Bildirgesinin okunması
19.00………... Kapanış

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 18:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER