'İstanbul Sözleşmesi, 'kadına şiddeti engelliyor' gibi bir mefhum var, benim inancım engelliyor kadına şiddeti'

Özhaseki, iktidar mensupları ve yakın medya tarafından tartışılan İstanbul Sözleşmesi'nin kadına yönelik şiddeti önlemediğini savundu

'İstanbul Sözleşmesi, 'kadına şiddeti engelliyor' gibi bir mefhum var, benim inancım engelliyor kadına şiddeti'

Kayseri'de Melikgazi Belediyesi'nce düzenlenen bir temel atma töreninde konuşan AKP'li Mehmet Özhaseki, son dönemde AKP'liler ve iktidara yakın medya tarafından tartışmaya açılan İstanbul Sözleşmesi'ni hedef aldı.

İstanbul Sözleşmesi'ne dair yaptığı açıklamada, "Sanki 'kadına şiddeti engelliyor' gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti. Ben imanımın gereği olarak merhametle davranıyorum, gözümün önüne hiç İstanbul Sözleşmesi gelmiyor" dedi.

LGBTİ+'ları da hedef alan Özhaseki, "Orada birtakım tehlikelere yol açacak umdeler var, onların da kaldırılması lazım. Üçüncü cins dediğimiz, hemcinslerin evliliğine gidecek bir yolu açıyorsa bunu bir tehlike olarak görmek lazım” dedi.

Özhaseki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Durmadan tartışılan bir İstanbul Sözleşmesi var. Sanki 'kadına şiddeti engelliyor' gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti. Bin 400 yıl önce bizim peygamberimiz kadının erkeğin üstünde erkeğin de kadının üstünde hakkı olduğunu söylüyor. Kadın hakları o zamandan beri var.

Yoksa ABD'de 100 yıl önce kadınlar bir yangında yanarak öldü, diye kadınlar günü ilan edildi diye değil. 50-100 yıl önce kadına oy verme hakkı verildi diye kadın hakkı başladı diye bir şey yok ki.

Ben imanımın gereği olarak merhametle davranıyorum, gözümün önüne hiç İstanbul Sözleşmesi gelmiyor. Orada birtakım tehlikelere yol açacak umdeler var, onların da kaldırılması lazım. Üçüncü cins dediğimiz, hemcinslerin evliliğine gidecek bir yolu açıyorsa bunu bir tehlike olarak görmek lazım.

Yoksa biz kadına şiddeti engelleyecek her türlü yasa neyse arkasında dimdik dururuz. Bırakın öldürmeyi, kesmeyi, tokat atmayı, yan bile bakmayı yasaklayacak her türlü tedbire başvururuz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER