"İslam İşbirliği Teşkilatı, Kudüs için İstanbul'da toplanacak"

Kalın, Erdoğan'ın bir çağrı mektubu yayınlayacağını açıkladı

"İslam İşbirliği Teşkilatı, Kudüs için İstanbul'da toplanacak"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin İsrail'in başkenti ilan etmeye hazırlandığı Kudüs'e karşı tarihi bir sorumlulukları olduklarını söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün bir çağrı mektubu yayınlayacağını açıkladı. Kalın ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul'da toplanacağını söyledi.

Basın toplantısında gazetecilere konuşan Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Kudüs bizim onurumuzdur, Kudüs bizim ortak davamızdır, dün Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim kırmızı çizgimizdir.

Sayın Cumhurbaşkanı ilk tepkimizi verdi. Kendisi bundan önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başta olmak üzere Arap dünyasından birçok liderle, İslam dünyasından hükümet ve devlet başkanlarıyla da görüşmeler gerçekleştirdi. Bu sabah itibarıyla Malezya, Tunus, İran, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Endonezya devlet ve hükümet başkanlarıyla telefon görüşmeleri yaptı, yapmaya da devam ediyor.

'ABD YÖNETİMİ DERHAL BU VAHİM HATADAN DÖNSÜN'

Tarihi, dini ve hukuki mülahazaların yanı sıra Kudüs'ün mevcut statüsünün muhafaza edilmesi ve İsrail'in mülkü gibi lanse edilmesinin hatasının, yanlışının, vahim hatasının önlenmesi konusunda ayrıca atılması gereken adımlar olduğu da bir hakikattir. Zaten şu anda kırılgan olan Ortadoğu barış sürecini adeta ortadan kaldıracak bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin derhal dönmesi çağrısında bulunuyoruz.

'İSLAM ÜLKELERİ OLARAK ORTAK HAREKET ETMEK İÇİN…'

Kudüs'ün statüsüne ve bölge barışına ilişkin hassasiyet arz eden bu gelişmeler karşısında İslam ülkeleri arasında ortak hareket etmeye ve koordinasyon sağlamaya dönük olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü zirveye davet etmektedir. Önümüzdeki hafta, 13 Aralık Çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi, İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanlığımızın ev sahipliğinde toplanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 08:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 8 ay Önce

Islam birliği bu güne kadar kayda değer ne yapti