IŞİD'den petrol alındığı iddiasına Erdoğan'dan yanıt

'İmha ediyoruz'

IŞİD'den petrol alındığı iddiasına Erdoğan'dan yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki günlük Katar ziyareti sonrası dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Katar'ın ülkeden ayrılmalarını istediği Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye'ye gelme ihtimalleri hakkında "Talepte bulunanlar olursa inceler, sakıncalı bir durum yoksa bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir" dedi.

Erdoğan,"Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık nedir onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa, herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir" diye konuştu.

IŞİD'DEN PETROL ALINDIĞI İDDİALARINI YALANLADI

Erdoğan, New York Times Gazetesi'nde yer alan Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiasını yalanladı, "Türkiye'ye resmi kanallar dışından gelen petrol olursa bunu imha ediyoruz" dedi.

iddiaları 'adice' olarak yorumlayan Erdoğan şunları söyledi:

"Bu konuyla ilgili Türkiye'nin duruşu her zaman belli. Burada bir defa 'IŞİD'den Türkiye petrol alıyor' ifdesi çok çirkin ve kesinlikle yalan. Bu ifadeleri ortaya koyanlar adice bir ifade ortaya koyuyorlar. Ben dün de açıklamamı yapmıştım. Bölgedeki tüm terör eylemlerine karşı duran bir ülkeyiz. Çünkü biz terör eylemlerinden çok çektik. Kaldı ki bize resmi kanal dışından giren bu tür petrol olursa bunları alıkoyup imha ediyoruz. Beş bin ton getirilmek istenen petrol yakalandı, imha edildi. Türkiye, bu konularda hassastır asla fırsat vermez. IŞİD ya da petrol kaçakçılığı yapan örgütlere müsamaha ile bakmamız mümün değil."

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 15:33
YORUM EKLE