IŞİD, Türkiye Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye girip saldırdı

Saldırıda çok sayıda sivil öldü, 50’den fazla kişi de yaralandı

IŞİD, Türkiye Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye girip saldırdı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanları Türkiye-Suriye sınırındaki Kobani kentine sızarak, sivillere ve YPG güçlerine saldırdı. Kobani'deki sağlık yetkililerine göre saldırıda 30 sivil öldü, 55 kişi de yaralandı.

BBC Türkçe’ye konuşan Kobani Kantonu Sağlık Koordinasyonu üyesi ve Kobani’deki hastanelerden sorumlu Doktor Hikmet Ehmed, "Ölen ve yaralananların hepsi sivil. İçlerinde kadın ve çocuklar da var. Çok ağır yaralıları Türkiye’ye gönderiyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı da, Türkiye'ye getirilen yaralıların başta Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa kent merkezindeki hastanelere yönlendirildiğini bildirdi.

Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nehsan, IŞİD'in bu sabah saat 04:00 sularında hem sınırın Türkiye tarafından, hem de Kobani’nin güneybatısından kente sızarak saldırdığını söyledi.

İdris Nehsan, Kobani'nin güneybatısından kente sızarak saldıran IŞİD militanlarının YPG üniformaları giydiklerini söyledi.

Nehsan, "Kente 5 araçla gelmişler ve kentin her yerine saldırdılar. Sınır kapısında bomba yüklü araç patlattılar. Kent merkezinde halkı taradılar. IŞİD Kobani güneybatısında yeralan Bexbetan Köyü'ne de saldırdı. Orada da sivil ölü ve yaralılar var" diye konuştu.

'TÜRKİYE SINIR KAPISI’NDAN GİRDİLER’         

BBC Türkçe’ye konuşan, YPG’nin de içinde yer aldığı Burkan El Fırat Güçleri’nin Genel Komutanı Hakki Kobani de IŞİD’in Türkiye Sınır Kapısı’ndan Kobani’ye girip saldırı düzenlediğini, militanların sınır kapısı ve bazı yerlerde bombalı araçları patlattığını söyledi.

IŞİD ile çatışmaların sürdüğünü ve kentin denetiminin ellerinde olduğunu aktaran Kobani, örgüt militanlarının sivilleri gördükleri yerde taradığını, halkı zarar görmemesi için dışarıya çıkmamaları konusunda sık sık anonslarla uyardıklarını kaydetti.

Burkan El Fırat Güçleri komutanı, Kobani merkezinde yeteri kadar YPG üyesinin de olduğunu ve sınır kapısına takviye birlik gönderdiklerini de sözlerine ekledi. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 09:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER