"IŞİD sınırları dümdüz ederken, operasyon konusunda bu kadar heyecanlı değillerdi"

Yüksekda, partisinin grup toplantısında hükümete yüklendi

"IŞİD sınırları dümdüz ederken, operasyon konusunda bu kadar heyecanlı değillerdi"

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yüksekdağ, “'Cerablus’a vardık, Rakka’ya kadar gideceğiz' diyerek, bataklığın en derin yerini bulacağız diyorlar. Dibi bulmak için gidiyorlar, yetmez daha da derine gideceğim diyor. Çok kısa bir süre önce Süleyman Şah Türbesi işgal edildiğinde bunu yapmıyordu. Türbeyi güvenli topraklara da Kürt güçleriyle taşıdık. Bugün Kürt halkının Suriye’de demokratik bir statü kazanacağına ramak kalmışken, daha dibe gideceğiz diyorlar. Dün bu kadar telaşlı değillerdi. IŞİD sınırları dümdüz ederken, yurttaşlarımızı katlederken Suriye’de operasyon yapmak konusunda bu kadar heyecanlı değillerdi." dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Van depreminde yaşamını yitirenleri anarak, konuşmasına başlayan Yüksekdağ, beş yıl geçmesine rağmen yaşanan mağduriyetin sürdüğünü söyledi.

Yüksekdağ, “Beş yıllık zaman içerisinde depremin yaraları sarılmadığı gibi çok geniş bir mağduriyet alanı oluşturuldu” dedi.

‘AKP’NİN ÇALIŞMA ALANI YIKICILIK OLDU’

Kürt kentlerinin yaşanamaz duruma geldiğini ifade eden Yüksekdağ’ın, konuşmasına şöyle devam etti:

Bugün ne yazık ki Van’da yarattıkları yıkımın onlarca kat fazlasını çeşitli Kürt kentlerinde de yarattılar. Bu siyasi iktidar depremin yıktığından daha fazlasını yıkmayı başardı. Beş yıl önceki Van depreminde kentin yüzde 25’in evinde oturulamaz hale gelmişti.

ŞIRNAK’TAKİ YIKIM

Ama Van’ın komşusu Şırnak’ın bugün yüzde 85’i kullanılmaz hale getirilmiş durumda. Yüksekova yine yıkılmış ve kullanılmaz hale gelmiş. AKP sayısız Kürt kentini yaşanamaz duruma getirmiştir. Doğal afetlerin yapamadığını siyasi iktidar yapmıştır.

‘SİYASİ İKTİDAR YAŞATTIĞI ACILARIN HESABINI VERMEDİ’

Bu dönemde yaşanan acıların hiçbirisinin hesabını vermemiştir ve vermemekte de ayak diretiyor. Bugün yıkım politikasını yine farklı alanlarda yine halkın yaşam alanlarında devam ettiriyor. Dün Şırnak’ta yaşanan yıkımlardan dolayı kent merkezinin civarına çadır kuran halkımızın çadırları yıkıldı. Bugün yıkım halen devam ediyor. Bunun tek bir amacı vardır; siyasi iradesini yıkamadıkları bir halkın evini ve çadırını yıkma siyasetidir. Bu zamana kadar halklarımızın demokratik mücadelesi karşısında yapıcı bir siyaset izlemeyen saray yönetiminin tek çalışma alanını yıkıcılıktır. Bunlar taş üstüne taş koymaktan anlamaz. Bunların tek bildiği iş yıkmaktır.”

‘ŞIRNAK HALKI SÜRÜLMEK İSTENİYOR’

İktidarın yaklaşımı, ‘eğer benim karşımda direniyorsanız, evinizi başınıza yıkarız’ diyen nefret yaklaşımıdır. Bir siyasi iktidar çaresizliğinden böylesi bir nefret yaklaşımına başvurur. Bugün siyasi iktidar çaresizlikle nefret arasında gidip gelen, savrulan bir merkeze dönüşmüştür.

‘AMAÇLARI HALKI KENDİ TOPRAĞINDA MÜLTECİYE DÖNÜŞTÜRMEK’

Şırnak, kendi iktidarlarını kurabilecekleri, sürdürebilecekleri bir merkez değildir. Irak’a, Kerkük’e gidin diyorlar. ‘Sizi sürmek istiyoruz’ demişlerdir. Bir yıldır yaşanılanların tek nedeni halkı kendi topraklarında mülteciye dönüştürmekti. Amaçlarına ulaşmadıkları için bu hırsla da halkımızın yaşam alanlarına saldırıyorlar. Şırnak halkı yaptığınız o enkazın içerisinde dimdik durmaya devam ediyor. Hiçbir yere gitmiyoruz, Ankara’dan da Şırnak’tan da Diyarbakır’dan da hiçbir yere gitmiyoruz. Bu toprakları sizin gibi yıkıcılara terk etmedik, terk etmeyeceğiz. Asla böyle heveslere kapılmayın.”

‘HALKIMIZ HANCIDIR SİZ YOLCUSUNUZ’

Ezilenlerin barış isteğini, Türkiye halkları başka bir devlete mi anlatacak. Bu kadar büyük bir inkarcılık üzerinden kurulan politikayı bizlere asla ama asla kabul ettiremezler. Bizler yaşam alanlarımızda direnişimizi sürdüreceğiz, asıl sizler gideceksiniz. Bu topraklarda yaşayan halkımız hancıdır, siz yolcusunuz. Esas sizler misafirsizsiniz, sizler ait olduğunuz tarihin karanlık geçmişine gideceksiniz.”

HDP VE DBP OPERASYONLARI

“Bir yıl içerisinde 5 binden fazla HDP ve DBP’li gözaltına alındı. Bunlardan bini üzerinde kişi tutuklandı, halen tutuklu bulunuyor. MYK üyelerimiz haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklandı. Atiye Eren, Ankara’da yapılan bir operasyon sonucu gözaltına alındı ve tutuklandı.

‘İRADEMİZİ KIRMAYI BAŞARAMAYACAKSINIZ’

Sadece Ankara değil, birçok kentte tutuklama operasyonları devam ediyor. Burada yapmak istedikleri tek şey var; siyasi soykırım yoluyla siyaset alanını sadece kendilerinin at oynatacakları bir yere çevirmek istiyorlar. Ama bu meydanı sizlere bırakacak değiliz. Bunu daha önce deneyenler oldu. Cevaplarını aldı. O saldırılardan daha güçlü olarak çıktı. Bugün de siyasi faaliyetlerimizi kesintiye uğratmanıza izin vermeyeceğiz. Kendilerinin bile inanmadığı iddialarla parti yöneticilerimizi tutuklama yoluyla partimizin iradesini kıracaklarını sanıyorlar. İrademizi kırmayı başaramayacaklar ama onların iradesi çoktan kırılmış. ”

‘DARBE GİRİŞİMİ GERÇEĞİ KARARTILMIŞTIR’

“Darbe girişimi gerçeği çarpıtılmış, karartılmıştır. Darbenin siyasi ayağını sorduk. Hükümet kim olacaktı? Darbenin siyasi sözcüleri kimler olacaktı? Halen bu sorulara cevap vermiyorlar. AKP içerisindeki FETÖ’cüleri soruyoruz. Bu sorunun yanıtını vermemelerinin nedenini çok iyi biliyoruz. AKP’den bir tuğla çekerlerse duvar tamamen yıkılır. Başbakan’a sorarsanız AKP içerisinde tek bir isim yok. Gerçeğe bakarsanız kendileri öyle söylemiyor, bugün söylediklerini kendileri inkar ediyor.

Sistematik bir şekilde bu yapıyla, birlikte çalıştıkları ayan beyan ortadayken bugün ‘Darbenin siyasi ayağı’ yoktur’ diyerek, durumu kurtarmaya çalışıyorlar. 32 bin kişinin tutuklandığı bir operasyondan bahsediyoruz. Kimi kandırıyorsunuz, bu yalanla kendinizi bile kandıramazsınız. Darbenin siyasi ayağının nerede olduğunu çok iyi biliyorlar, kendi içlerinde olduğunu da çok iyi biliyorlar.

BAŞBAKAN'A YANIT: DEFTERİNİZ ÇOK KABARDI

Başbakan Binalı Yıldırım’ın Afyon’da yaptığı “FETÖ bizim zamanımızda palazlanmadı” açıklamasını da yanıt veren Yüksekdağ, “Başbakan’a sorarsanız, 'yapmamız gerekeni yaptık, vermemiz gereken bir hesap varsa da hakka veririz' diyorlar. Ama hukukun önünde, halkın önünde hesap vermiyorlar. Defteriniz çok kabardı, siciliniz çok kabardı. Bu defter bu tür söylemlerle asla ama asla temizlenemez” dedi.

OKYANUS ÖTESİNE SELAM GÖNDERENLER…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Okyanus ötesinden destek verenleri selamlıyorum” açıklamasını hatırlatan Yüksekdağ,  Erdoğan'ın Fetullah Gülen’e destek verdiği konuşmalarına dair bir videoyu örnek vererek, “Fazla söze gerek yok” dedi.

Yüksekdağ, “Daha sayısız yere göğe sığdıramayan, birlikte çalışma azmini bütün coşkularıyla ifade ettikleri konuşmalar. Şimdi bu konuşmayı yapanlar ülkeyi yönetmeye devam ediyor. Böyle bir siyasi iktidarın organize bir suç mekanizmasına dönüşen mekanizmanın istikrarı sağlaması mümkün mü?” dedi.

‘BAŞKANLIĞI ALSALARDA YIKMAYA DEVAM EDECEKLER’

15 Temmuz darbe girişiminin başkanlık süreci için fırsata dönüştürüldüğünü ifade eden Yüksekdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin şu an istikrara, barışa demokratik bir kurucu iradeye ihtiyacı varken onlar kendi otoriterlerini kurmak için dört dolanıyor. Türkiye toplumun ihtiyacı başkanlık değildir. Türkiye toplumunun talebi başkanlık talebi değildir. Türkiye toplumun çoğunluğu başkanlığa onay vermiyor. ‘Yok’ diyorlar, ‘İlle başkanlığa onay vereceksiniz biz öyle ikna olacağız’ diyorlar.

Emin olun başkanlığı aldıklarında da durmayacaklar, yine yıkmaya devam edecekler. Bütün muhalefeti tek bir hizada dizmeye devam edecekler. Türkiye toplumu çok daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalacak. Biz bu yüzden başından beri ilkesel olarak başkanlığa karşı çıktık. Bunu birisine kin duyduğumuz için ilan etmedik.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMLARI

"HDP’siz anayasa demokrasinin olmayacağı anayasadır. Bundan önce de darbe ile anayasa ile yapıyorlardı. Yıl olmuş 2016 yine darbe ile anayasa yapıyorlar. Ne farkınız var hiç. Sadece apolet kravat farkı var. Türkiye’nin içerisinde halk olan bir anayasaya ihtiyacı var.

Dün bu kadar heyecanlı değillerdi. Bunlar yetmiyormuş gibi Cerablus’a vardık, Rakka’ya kadar gideceğiz. İlle bataklığın en derin yerini bulacağız diyorlar. Dibi bulmak için gidiyorlar, yetmez daha da derine gideceğim diyor. Çok kısa bir süre öncesine kadar Süleyman Şah Türbesi işgal edildiğinde bunu yapmıyordu. Türbeyi güvenli topraklara da Kürt güçleriyle taşıdık. Bugün Kürt halkının Suriye’de demokratik bir statü kazanacağına ramak kalmışken, daha dibe gideceğiz diyorlar. Dün bu kadar telaşlı değillerdi. IŞİD sınırları dümdüz ederken, yurttaşlarımızı katlederken Suriye’de operasyon yapmak konusunda bu kadar heyecanlı değillerdi."

Yüksekdağ, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmak istemesindeki ısrarının “İlla katliam yapacağım” olduğunu iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 10:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER