İran’dan Afrin ve 'insani ateşkes' açıklaması

İran'dan Afrin operasyonu ve Surite'deki ateşekese ilişkin açıklama geldi

İran’dan Afrin ve 'insani ateşkes' açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonunu değerlendirdi.

Kasimi, "Suriye konusunda Türkiye'yle bazı konularda görüş farklılığımız var, ancak önemli olan iki ülkenin birlikte çalışmasıdır" dedi.

Düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği askeri harekâta ilişkin İran ile Türkiye arasındaki anlaşmazlığın olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlayan Kasımi, "Suriye konusunda sürekli Türkiye'yle irtibat halindeyiz; bazı konularda aramızda görüş birliği, bazı konularda görüş farklılığı mevcuttur ancak önemli olan birlikte çalışmamızdır" dedi.

Türkiye, Rusya ve İran cumhurbaşkanlarının geçen günlerde Suriye konusunda telefonda görüştüğünü belirten İranlı Sözcü, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani önümüzdeki aylarda Türkiye'de bir araya gelecek. Üç ülke dışişleri bakanlarının da Astana sürecine ilişkin görüşmesi olacak. Bu görüşmeler anlaşmazlıkların giderilmesinde etkili olup, Suriye'de huzurun sağlanmasında yardımcı olacak" diye ekledi. 

Öte yandan, İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakıri, BM tarafından Suriye’de 30 günlük ateşkesi değerlendirdi.

Bakıri,  “Bu sefer de geçen defalar gibi Suriye istikrarını istemeyenler Suriye ordusunun Şam etrafını teröristlerden temizlediğini gördüğünde teröristlere destek için ateşkes ilanı istediler. Suriye devleti ve ordusu ülkelerini teröristlerden temizlemek ve Şam’ın güvenliğini temin etmek istiyorlar zira bu bölgedeki 1200’ü aşkın havan topu Suriye’ye fırlatılarak bir çok masum insan hayatını kaybetti’’dedi.

"Biz ve Suriye ateşkes kararına sadık kalacağız ama Şam’ın çevresinde teröristlerin elinde olan bölgeler ateşkes kapsamında deği" diyen Bakıri, Şam'ın çevresindeki bölgelerde operasyonların devam edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 23:34

Demokrat Haber’e Destek Olmak İster misiniz? EVET - HAYIR

YORUM EKLE