İran'dan Türkiye'ye nota: Erdoğan'ın konuşmalarına ikna edici bir açıklık getirin

Türkiye'nin Tahran'daki temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İran'dan Türkiye'ye nota: Erdoğan'ın konuşmalarına ikna edici bir açıklık getirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran’ın bölgedeki politikasını eleştiren ifadeleri üzerine Türkiye’nin Tahran’daki  temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye’nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın’ın Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İran konusunda kullandığı ifadelere açıklık getirilmesinin istendiğini belirtti.

Afham,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran konusunda sarf ettiği sözlerin ‘Teamüllere aykırı ve uygunsuz olduğunun’ bakanlığa çağrılan Türkiye temsilcisine iletildiğini belirterek Ankara’dan bu konuda  ‘ikna edici ve açık’  bir yanıt istediklerini ifade etti.

Afham, “İran’ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi, barış ve istikrardan yana karşılıklı saygıya dayalı işbirliği üzerine olmuştur. İran ve Türkiye’nin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’ın bakış açısının değişmesi gerektiğini belirterek, “Yemen, Suriye ve Irak’ta ne gücü varsa çekmesi lazım” demişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 08:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER