İran'dan Erdoğan'a bir tepki daha: 'Türkiye doğru yolda değil'

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in ardından bir tepki de İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi'den geldi

İran'dan Erdoğan'a bir tepki daha: 'Türkiye doğru yolda değil'

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’ı eleştiren ifadelerini değerlendirerek, "Türkiye doğru yolda değil" dedi.

NTV'deki habere göre; İran basınına konuşan İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi, “Türkiye’nin son yıllarda izlediği politikayı bir zincir olarak düşünürsek bu zincirin birçok halkasında Ankara başarısızlığa uğramıştır. Suriye, bunun en açık örneklerinden biridir. Ankara, Suriye yönetiminin değişmesini isterken yenilgiye uğradı. Irak’ta da benzer bir durumla karşılaştı” diye konuştu.

Burucerdi, “Türkiye Cumhurbaşkanı İran’ın Şia egemenliği peşinde olduğunu söylüyor bu kesinlikle yanlış bir ifadedir” değerlendirmesinde bulundu.

Alaeddin Burucerdi, Türkiye’nin doğru olmayan bir yolda bulunduğunu belirterek, “Ankara’dan bunu değiştirmesini umut ediyoruz” dedi.

ZARİF DE ERDOĞAN'I ELEŞTİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ın bölgedeki tutumunu eleştiren sözlerine İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de tepki göstermişti.

Zarif, ''Stratejik hatalar ve hırslı politikalarla bölgede onarılmaz hasarlara neden olanların, sorumlu politikalar benimseyerek kapasitelerini barış ve huzurun sağlanmasında kullanmaları iyi olur" demişti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ve diğer grupların Yemen'den çekilmesi gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, İran'ın hedefinin Irak'ta etkisini artırmak ve bölgeden IŞİD'i çıkartıp yerine geçmek olduğunu savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 13:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
sedat akdeniz
sedat akdeniz - 5 yıl Önce

öncelikle iran son yillarda sorunsuz ortadogudaki olaylara fazla karismayan ülkenin performansi bence müthis bir ülke sayin erdogan türkiyeyi kendince cok kuvvetli bir ülke zannediyor malesef sorunlarimiz var sadece her olaya burnumuzu sokacagimiza istendiginde yardim edelim aksi taktirde bizde karisirsak bizi düzeltecek bir dost ülke yok artik erdoganin bunlari görmesi lazim zaten hedef türkiyenin karismasi

SIRADAKİ HABER