İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Ankara'da

Ruhani ve Gül iki görüşmelerde bulunacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Ankara'da

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Çankaya Köşkü'ndeki resmi karşılama töreninden sonra Ruhani ve Gül iki görüşmelerde bulunacak.

Heyetler arası görüşmeleri, anlaşmaların imza töreni ve basın toplantısı izleyecek. İran resmi televizyon kanalı IRTV1, Ruhani'nin ziyaretinde İran ve Türkiye arasında siyasi, ekonomik ve kültürel alanda en az altı işbirliği anlaşması imzalanacağını duyurdu.

Ziyaretin odağında enerji ve gaz anlaşmalarının olması bekleniyor. IRTV1'e konuşan İran-Türkiye Ortak Komisyonu başkanı bakan Mahmud Vaezi, 'Türkiye'nin İran'dan ihraç ettiği gaz hacminin artacağı konusunda iyimser olduğunu' söyledi.

Türkiye ve İran arasındaki mevcut ticaret hacminin 15 milyar dolar olduğunu ifade eden bakan, tarafların bu rakamı iki katına çıkarıp ticaret hacmini 30 milyar dolara yükseltme hedefleri olduğunu belirtti.

Enerji alanındaki işbirliğinin yanı sıra bölgedeki gelişmeler ve Suriye'deki iç savaşın da gündemde olması bekleniyor.

Çankaya Köşkü'nden yapılan yazılı açıklamada bölgesel ve ikili ilişkilerin ele alınacağı belirtilip şu ifadeler kullanıldı:
"Ziyaret sırasında ayrıca, Başbakan Sayın Erdoğan'ın 28-29 Ocak 2014 tarihlerindeki İran ziyareti sırasında kurulması kararlaştırılan Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin Birinci Toplantısı da Konuk Cumhurbaşkanı ve Başbakan Sayın Erdoğan'ın da riyasetinde düzenlenecektir."

"Sayın Ruhani'nin ziyareti, geleneksel komşuluk ilişkilerinin ötesinde derin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz İran'la son dönemde gelişme gösteren ilişkilerimizin daha da ileriye taşınmasına katkı sağlayacaktır."

Geçen yıl cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani, 18 yıl aradan sonra Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan ilk cumhurbaşkanı oldu.
Cumhurbaşkanı düzeyinde Ruhani'den önce son resmi ziyaret 1996'da İran'ın dördüncü cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani tarafından yapılmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 17:24
YORUM EKLE