IPU: HDP milletvekillerinin davalarını daha yakından izleyeceğiz

135. oturumunda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden hakları ihlal edilen 129 milletvekilinin dosyasını ele aldı

IPU: HDP milletvekillerinin davalarını daha yakından izleyeceğiz

Parlamentolar Arası Birlik (Inter-Parliamentary Union (IPU)), 135.oturumunda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden hakları ihlal edilen 129 milletvekilinin dosyasını ele aldı. IPU açıkladığı raporunda bu ülkelerden Türkiye’deki HDP’nin 600’den fazla terör suçlamasıyla karşı karşıya kalan 55 milletvekilinin durumunun özellikle endişe verici olduğuna dikkat çekti.

IPU’nun hakları ihlal edilen milletvekillerini korumak için çalışan Parlamenterler İçin İnsan Hakları Komitesi, bu oturumunda tarihinde ilk kez 174 dosyayı inceledi.

Komite’nin Türkiye konusunda kararı ise şöyle:

“Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Türkiye’de yaşanan gelişmeler 55 HDP’li vekilin davalarının daha yakından izlenmesi gerekliğini ortaya koymaktadır.

Elde olan davaların büyüklüğü ve ciddiyeti nedeniyle bireysel davaların ötesinde kapsamlı bir çözümün gerekli olup komite Türkiye parlamentosu yetkilileri ve yargı yetkilileriyle iletişimini böyle bir çözüm olasılığını araştırmak üzere arttırmalıdır.

Parlamenterlerin İnsan Hakları Komitesi Genel Sekreteri bu kararı Parlamento yetkilerine,  başvuru sahiplerine ve gerekli bilgiyi sağlayabilecek olası 3. taraflara iletmelidir. Komite dosyaları incelemeye devam ederek zamanı gelince rapor vermelidir.”
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 17:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER