İnfaz paketine CHP'den üç itiraz, iki öneri

AKP infaz indirimi öngören değişiklik teklifini Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin görüşüne sunuyor

İnfaz paketine CHP'den üç itiraz, iki öneri

AKP’nin infaz oranını yarı yarıya indiren, denetimli serbestlik süresini arttıran kanun teklifi taslağı Meclis’te grubu bulunan diğer partilerin görüşüne sunuyor.

İlk ziyaret CHP grubuna yapıldı. AKP heyetinde AK Parti Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş ve Cahit Özkan ile Adalet Komisyonu üyeleri yer aldı.

Ayrıca heyette Adalet Bakanlığı temsilcisi bulundu.

CHP heyetinde ise Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç ve Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Ankara Milletvekili Murat Emir yer aldı.

AK Parti heyeti 10 kanunda değişiklik içeren teklifi daha sonra İYİ Parti’ye götürdü. Teklif, HDP grubuna sunulacak.

AK Parti’nin MHP ile olgunlaştırdığı infaz paketi taslağında uyuşturucu ve cinsel suçlar ile mükerrer işlenen suçlar infaz indirimi kapsamına alınıyor.

Terör ve örgütlü suçlarda dörtte üç olan infaz oranında ise bir değişiklik öngörülmüyor.

Diğer suçlarda infaz oranı yarı yarıya düşürülürken denetimli serbestlik süresi geçici olarak 1 yıldan 3 yıla çıkarılıyor.

İNFAZ TEKLİFİNE CHP’DEN 3 İTİRAZ, 2 ÖNERİ

CHP Başkanvekili Engin Özkoç, AK Parti heyetinin yaptığı ziyaretin ardından Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Özkoç yaklaşık 1 saat 40 dakika süren görüşmede teklifin içeriğiyle ilgili bilgi aldıklarını daha sonra da CHP olarak görüşlerini sunduklarını anlattı.

AK Parti heyetine TCK 188 kapsamındaki uyuşturucu ticareti, cinsel suçlar ve kadına şiddet konusunda hassasiyetlerini ilettiklerini belirten Özkoç, “Ayrıca Terörle Mücadele Yasasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle terör örgütü üyesi olmadığı halde yardım yataklık adı altında haksızlığa uğrayan çok sayıda kişinin bulunduğu, bu haksızlıkların giderilmesini kapsayacak bir adıma da ihtiyaç olduğunu belirttik” dedi.

Özkoç ayrıca tutuklu gazeteciler, akademisyenler ve muhaliflere yönelik de düzenleme yapılmasını AK Parti heyetine ilettiklerini söyledi.

TEKLİF 70 BİN KİŞİNİN TAHLİYESİNİ ÖNGÖRÜYOR

Özkoç, CHP’nin hukukçu milletvekillerinin teklif üzerinde çalıştığını, CHP’nin önerilerinin de yer alacağı çalışmayı gün içinde AK Parti’ye ileteceklerini daha sonra da görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Özkoç, gelen teklif değişmeden geçerse yaklaşık 70 bin kişinin yararlanacağı, farklılaştığında ise bu sayının 35-40 bine düşeceği bilgisi verildiğini paylaştı.

Uyuşturucu ve cinsel suçlar konusunun CHP’nin hassasiyet gösterdiği konular olduğunu tekrarlayan Özkoç, “Bu maddelerin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Vereceğimiz belgede de bunu özellikle koyacağız” dedi.

Özkoç, CHP’nin hassasiyet gösterdiği konular tekliften çıkmazsa tutumlarının ne olacağı yönünde soruya, bunun AK Parti’nin mutabakat arayışından uzaklaşması anlamına geleceğini, böyle bir tutum alışta tavrın da buna göre belirleneceği yanıtını verdi.

BOSTANCI: İNFAZ TASLAĞI ADI ÜSTÜNDE BİR TASLAK

AK Parti heyeti infaz taslağı ile ilgili diğer partileri ziyaret ederken AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’dan teklifin bir taslak olduğu değerlendirmesi geldi.

Bostancı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hazırladığımız infaz taslağı adı üstünde sadece bir taslak. Tüm partilerin yaklaşımını görmek istediğiniz bir zemin. Nihai teklif görüşmelerin ve son değerlendirmenin ardından belli olacak. Taslak üzerine spekülasyon yapmak kesinlikle yanlıştır, sürece zarar vericidir” dedi.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER