"İnfaz düzenlemesi bu haliyle yasalaşırsa boşalan cezaevleri yeniden muhaliflerle dolacak"

Meclis’te görüşülmeye başlanan infaz paketi muhalefetin tepkisine neden oldu

"İnfaz düzenlemesi bu haliyle yasalaşırsa boşalan cezaevleri yeniden muhaliflerle dolacak"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, TBMM’de Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan ve 90 bin hükümlü/tutuklunun yararlanacağı yeni İnfaz Paketi yasa tasarısını değerlendirdi.

T24 Ankara temsilcisi Gökçer Tahincioğlu’nun sorularını yanıtlayan HDP ve CHP milletvekilleri, yasa tasarısının kapsamının ‘eşitsiz’ ve ‘adaletsiz’ olduğuna dikkat çekti.

İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekirken ‘terör’ kapsamına alınan suçlamalar nedeniyle cezaevinde olan kişilerin paketin kapsamına alınmadığını belirten milletvekilleri “İnfaz düzenlemesi bu haliyle yasalaşırsa boşalan cezaevleri yeniden muhaliflerle dolacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce gündeme gelen af tartışmaları sırasında,  “Devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa, bunun af yetkisi devlette değildir” dediğini hatırlatan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, TBMM’ye gelen infaz paketinde ise durumun tam tersi olduğunu ifade etti.

Başaran, “Hırsızlık, gasp suçunu işleyenler toplum içine karışacak. Ama İktidar kendine karşı işlenen suçları hasmane bir tavırla ölüme terk ediyor. Şu anda cezaevindeki gazeteci, yazar, siyasetçi, öğrenci ve avukatları ıslah edilecek kesimler olarak görüyor” dedi. Başaran, TBMM’ye gelen infaz paketinin, infazdaki adaletsizliği daha çok derinleştireceğini söyledi.

‘Cebir ve şiddet içermeyen eylemlerin ‘terör’ tanımı içinde yer almaması yönünde kararlar olduğunu hatırlatan CHP Miletvekili Utku Çakırözer de buna rağmen ‘Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütüne destek’ gibi suçlamalarla birçok insanın hapiste olduğunu dile getirdi.

Gazeteci ve avukatlar da dahil birçok insanın iktidardan farklı düşündüğü için cezaevinde olduğunu söyleyen Çakırözer, “Ahmet Altan ve Selahattin Demirtaş'ın iddianamelerine baktığınızda sadece haber yapma ve konuşma var ama bu paket onları kapsamıyor” dedi.

Soma maden faciası, Çorlu’daki tren kazası, Adana Aladağ’da yaşanan yurt yangını ve Gezi Parkı gibi toplumsal olayları hatırlatan Çakırözer, “Bu olaylarda ihmalleri bulunduğu için içeride bulunan yetkililer çıkacak ancak 3 yıldır yargılanan ve beraat alan Osman Kavala yatmaya devam edecek. Bunu topluma anlatamazsınız” dedi.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER