İmralı'dan dönen 5. heyetten açıklama

Barış süreci kapsamında 5. heyet İmralı'ya gitmişti…

İmralı'dan dönen 5. heyetten açıklama

İmralı'daki görüşmenin ardından BDP İstanbul İl Başkanlığı'nda açıklama yapıldı. Öcalan, birkaç gün içinde açıklama yapacağını belirtti.

Abdullah Öcalan’ın Kandil’e yazdığı mektubu götüren ve ardından KCK yönetiminden alınan mektubu da Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim eden BDP, bugün de Öcalan’ın yanıtını almak üzere sabah tekrar İmralı Adası'na gitti.

Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’dan oluşan heyet BDP İstanbul İl Binası'nda açıklama yaptı.

Öcalan'ın mesajını okuyan Önder şunları kaydetti:

"Saygıdeğer Türkiye halkı, yaşamakta olduğumuz barış ve demokratik çözüm süreci bütün hassasiyeti ile devam etmektedir. Hem çatışmazsızlık sürecinin kalıcılaşması hem de geri çekilme sürecinin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürütmekteyiz. Gelinen aşamada daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmayı birkaç gün içinde bütün Türkiye halkıyla paylaşacağım. Bu itibarla demokratik çözüm sürecine katkı sunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, eşit, demokratik ve adil bir barışa olan inancımla herkesi selamlıyorum" 

Öcalan'ın kısa açıklamasını okumasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sırrı Süreyya Önder, Kandil'in yazdığı mektubun Öcalan'a Adalet Bakanlığı aracılığı ile ulaştığını, onun üzerine son bir değerlendirme yapıp birkaç gün içinde bütün kamuoyuna değerlendirme yapacağını açıkladı. Önder, sorular üzerine geri çekilmenin detaylarıyla ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını, bunun konuşulmadığını kaydetti. Önder, "Henüz Kandil'e bir mektup yazılmadı. Birkaç gün içinde bu mektup tüm Türkiye halkı ve Kandil'le paylaşılacaktır" dedi. Önder, toplantıların icap ettikçe gerçekleşmeye devam edeceğini de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2013, 00:10
YORUM EKLE