İmamoğlu'ndan su zamı eleştirilerine yanıt: ‘Zam yapmıyoruz’ diye bir taahhüdümüz yoktu

İmamoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı

İmamoğlu'ndan su zamı eleştirilerine yanıt:  ‘Zam yapmıyoruz’ diye bir taahhüdümüz yoktu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Gölü havzasındaki Bathonia arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu. İmamoğlu, ziyareti sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.

İptal edilen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Bakanlık olarak gideceğiz gerekirse resen bu işleri yapacağız. Haliç’i eski haline getirmelerine müsaade etmeyeceğiz” şeklindeki sözlerini değerlendirmesi istenen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Görüyorum ki bazı bakanlarımız atandıkları görevde görevlerini yerine getirirken, verdikleri mesajların ne kadar önemli olması gerektiğini hissederek konuşmuyorlar. Konuşmalarının içeriği tümüyle siyasi. Bakanımıza tavsiyem; bir sorusu varsa telefonun ucundayız. Hatta davet eder, buluşuruz, anlatırız, dinleşiriz ve sebepleri sorgulanır. ‘Sayın Başkan niçin böyle düşündünüz? Niçin böyle bir karara vardınız?’ diye sorabilirdi.”

‘BARAJLARIN DURUMU İYİ, ÖNÜMÜZDEKİ YILLA İLGİLİ KAYGIMIZ YOK’

Ekrem İmamoğlu’na, barajlardaki su seviyesinin yüzde 30’lara inmesi sonrası İstanbul’un su sorunu olup olmadığı ve yapılması istenen yüzde 20’lik zamma yönelik tepkileri nasıl değerlendirdiği soruldu.

“Kışa girerken en düşük seviyelerde karşılar sizi barajlarınız” diyen İmamoğlu, “Şu anda İstanbul barajlarının durumu iyi. Önümüzdeki yılla ilgili hiçbir kaygımız yok. Tehdit eden şudur; bu bazen iki yıllık kuraklığa sebep olursa ve öyle bir dönem yaşarsanız o zaman İstanbul risk altındadır. Buna dönük de tedbirlerimiz var. Tabii ki tasarruf önemlidir. Toplumu ve kurumları bu konuda duyarlılığa davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘HİZMET EDEBİLMEK İÇİN ZAM YAPMAK ZORUNDAYIZ’

Su fiyatında daha önce yapılan indirimi hatırlatan İmamoğlu, geçen yıl suyun birim fiyatının 5,20 lira olduğunu, yüzde 20’lik zamla 4.80 olacağını söyledi. Suyun maliyetindeki en önemli unsurların enerji ve yakıt olduğunu belirten İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir de ‘Zam yapmıyoruz’ diye bir taahhüdümüz yoktu. Suyun indirimli olması için bir taahhüdümüz vardı, onu yerine getirdik. 2020 için insanlarımıza böyle bir zam yapmak zorundayız ki hizmet edebilelim. Dünyanın hiçbir yerinde, ülkemizde de belediyenin yaptığı zamların kaynağı belediye değildir. Eğer abartılı bir şey yapıyorsa hesabını sorarsınız.”

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2019, 17:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER