İmamoğlu: İstifa edenleri davet ettim, pazartesi görüşeceğiz

Ekrem İmamoğlu, MEF Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katıldı

İmamoğlu: İstifa edenleri davet ettim, pazartesi görüşeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Otogarı’nın, taşınmasının ardından alanın yüksek teknoloji merkezi olacağını açıkladı. İmamoğlu, “Ben bu alanı ve o alanları, akla ve bilime peşkeş çekiyorum” dedi. Seçim ardından belediyede yaşanan istifaları değerlendiren İmamoğlu, “Görev değişimleri elbette olur. Elbette herkesin doğruları vardır eksikleri vardır. Pazartesi günü kendilerini çağırdım. Sohbet edeceğiz, kararlarını konuşacağız. Belediyemizin 82 bin çalışanına güveniyoruz. Aynı zamanda hazırlığını yaptığımız yönetim kadrolarımız var” ifadelerini kullandı.

MEF Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplumun her ferdinin cesur olması gerektiğini ifade etti ve “Bu ülke lehine konuşabilmeli, asla susmamalı. Susmayan üniversiteler de istiyorum. Onu da belirtmek isterim” diye konuştu.

İmamoğlu gençlere hitap ederken “Ben sizlerden ümitliyim. ‘Bu ülkenin kadrosu yok. Bir tek yöneten kadro bizde var.’ diyenler oldu. Bence onların gözleri kibirden körleşmiş. Şu salondan kabineler çıkar, İstanbul’u yönetecek kadrolar çıkar” dedi.

İmamoğlu, İstanbul’a yönelik projelerden bahsederken “Bu şehrin her anında sizlerden faydalanacağımın sözünü veriyorum. Benim, akıl ve bilimle işim var. Bilişim vadilerini sizlerle kuracağız. Esenler dediniz. O büyük alanlar, o rezerv alanları bu şehir adına kötü kullanıldı. Esenler’le ilgili bir projemiz çakıştığı için söylüyorum. Hem Harem’i hem de Esenler’i şehir dışına taşıyacağımız için hızlıca Esenler Otogarı’nı, şehrin kalbinde, metro ulaşımı olan aynı zamanda İstanbul’un en yeşil vadilerinden biri olan alanın hızlıca taşınma ve dönüşmesini yapıp, yüksek teknoloji merkezine dönüştüreceğiz. ‘Birilerine peşkeş mi çekiyor?’ diyebilirler. Evet, ben bu alanı ve o alanları, akla ve bilime peşkeş çekiyorum” açıklamasını yaptı.

‘YILDIRIM’LA ÇAYLARIMIZI İÇERİZ, SORUN YOK’

Ekrem İmamoğlu, daha sonra CHP-İYİ Parti ve İstanbul Gönüllüleri yöneticileri ve il yönetimleriyle Zeytinburnu’ndaki Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi.

Program öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın, “Çay davetim halen geçerli” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Binali Bey’e teşekkür ederiz. Seçimden önce ben, 4-5 gün kala sürekli çay davetini beklediğimi ısrarla söyledim. Seçimden önce olsaydı o çay çok lezzetli olurdu. Bundan sonraki çaylarımızı içeriz sorun yok. Bu aşamadan sonra sanırım yakışan, beni ziyaret edip, benim kahvemi içmesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etmesi, gelip tebrik etmesi” dedi.

‘İSTİFALAR DOĞAL’

Ekrem İmamoğlu, belediyedeki istifaların sorulması üzerine ise “Görev değişimleri elbette olur. Hizmet ettiler. Elbette herkesin doğruları vardır eksikleri vardır. Pazartesi günü kendilerini çağırdım. Sohbet edeceğiz, kararlarını konuşacağız. Bunlar doğal. Biz yolumuza devam ediyoruz. Belediyemizin 82 bin çalışanına güveniyoruz. Aynı zamanda hazırlığını yaptığımız yönetim kadrolarımız var. İnşallah İstanbul’da yeni bir başlangıcı hep beraber harekete geçireceğiz” yanıtını verdi.

Kimseye ön yargılarının bulunmadığını, kendileri için verimlilik ve liyakatin önemli olduğunu belirten İmamoğlu, “Tecrübelerini konuşacağız, neler yapabiliriz onu konuşacağız. Şu anki görevi bırakmalarında statü beklentileri olabilir. Pazartesi davet ettim, konuşacağız” ifadelerini kullandı.

‘ARKADAŞLARIMA YILDIRIM’IN PROJELERİNİ İNCELEYİN DEDİM’

Binali Yıldırım’ın tecrübelerinden ve projelerinden yararlanıp yararlanmayacağı sorulan Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“Yıldırım’ın açıkladığı projeleri arkadaşlarıma inceleyin dedim. Bizden farklı ne var bakın. Gerçekten iyi analiz yapılmış bir şey varsa, inceleyin dedim. Hatta diğerleri gibi yapmam. Böyle bir şeyi uyguladığım zaman da iyi ki böyle bir şey yapmışsınız diye de teşekkür ederim. Sadece Sayın Yıldırım değil, 16 milyon İstanbulludan, her kesimden faydalanacağım. Bütün siyasi partilerden.”

İMAMOĞLU’NDAN AKŞENER VE KAFTANCIOĞLU’NA DESTEK

Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yargılanması ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e soruşturma açılmasına ilişkin soru üzerine, “Sayın İl Başkanına yapılan müdahale tamamen hukuka aykırı ve gündem yaratma adına yapılmış bir hamle. Süreci takip ediyoruz. Sonuna kadar Canan Hanım’ın yanındayız. Ben, yol arkadaşı, yoldaşı olarak değil, insan olarak yanındayım her şeyden önce” dedi.

“Meral Akşener’in de böyle bir gündemle mağdur edilmesini üzüntüyle karşıladıklarını” söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Ama Sayın Akşener’in millet yanında. Dolayısıyla bu süreçler hızlı geçer, bakmışsınız yarın benimle ilgili de bir soruşturma çıkar. Umut ederim bu yanlışlardan geri dönen bir iktidar anlayışı görürüz. Şimdi diyecekler ki hukuk böyle işliyor. Hukuk böyle işlemiyor. Hukuk bazen bazı seslere göre adım atıyor. Bunun bitmesi lazım. Keşke hukuk, hukuk gibi işlese. Örneğin TRT’ye soruşturma açılsa mesela. Sadece ittifak partimizin genel başkanı olduğu için Sayın Akşener’e ya da benim yol arkadaşım yoldaşım olduğu için Sayın Kaftancıoğlu’na dair değil bu cümlelerim. Allah ömür verdikçe ben her zaman haklının yanında olacağım.”

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 09:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER