İlk Süryani Milletvekili Mardin'den

Erol Dora, “Analarının ağlamasını istemiyoruz” dedi…

İlk Süryani Milletvekili Mardin'den

AHMET TÜRK  DE OYUNU EROL DORA'YA VERDİ

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mardin adayı Ahmet Türk oyunu Süryani aday Erol Dora'ya verdi.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Mardin bağımsız adayı Ahmet Türk, Derik İlçesi'ne bağlı Atlı Köyü'nde oyunu kullandı. Sabah saatlerinde oy kullanma işlemleri başladıktan sonra Atlı İlköğretim Okulu'na gelen Türk, 1057 numaralı sandıkta oy kullandı. Derik, blok adayı Erol Dora'nın bölgesi olmasına rağmen oyunu orada kullanan Türk, "Oyumu Dora için kullandım, onu destekliyorum" dedi. Türk'ün Dora'ya oy vermesiyle eşine az rastlanan bu durumda ilk defa bir milletvekili kendisine oy vermedi. Oyunu kullanan Türk daha sonra seçim bölgesi Kızıltepe'ye geçti.

Bloğun diğer adayı Erol Dora'da Mardin merkezde Kasım Ey İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. Çıkışta kısa bir açıklama yapan Dora, "Oyumun, barış, özgürlük ve demokrasiye vesile olmasını diliyorum" dedi.

VE MUTLU SON!

12 Haziran Genel Seçimlerinde Mardin'de bir ilk yaşandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye'nin ilk Süryani Milletvekili, Mardin'den çıktı. Kentte Süryani aday Erol Dora'nın yanı sıra DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve KCK tutuklusu Gülser Yıldırım da meclise girme hakkı kazandı.

BDP seçim bürosunun önünde bekleyen kalabalık, Bağımsız Aday Erol Dora'yı zılgıtlar eşliğinde karşıladı. Erol Dora'yı omuzlarda taşıyan kalabalık, daha sonra havai fişek gösterisi eşliğinde halay çekti.

Toplanan kalabalığa bir teşekkür konuşması yapan Erol Dora, "Kimse halkların iradesine ipotek koyamaz. Ana dilde eğitim bir haktır. İşte halk burada. Halkın iradesi sandıklarda tecelli etmiştir. Ankara duysun, artık barış istiyoruz. Kanın dinmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Bizler artık ne Kürt analarının, ne de Türk analarının ağlamasını istemiyoruz. Bizler halkların kardeşliğine inanıyoruz. Bana destek veren Kürt halkına, Arap halkına, Türk halkına, Süryani halkına, mahallemin halkına teşekkür ediyorum" dedi.

Yeni bir döneme girildiğini dikkat çeken Dora, "Artık halkların güneşi Mezopotamya'dan doğmuştur. Bu güneş artık batıya doğru yayılacaktır. Kimse halkaların iradesine ipotek koyamaz" diye konuştu.

Öte yandan, Mardin Cezaevi'nde tutuklu bulunan "KCK" tutuklusu Gülser Yıldırım ve Şırnak'tan aday gösterilen Selma Irmak da vekil oldu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER