İlhan Cihaner: İYİ Parti MHP içi kavganın ürünü

CHP'li Cihaner, İYİ Parti ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

İlhan Cihaner: İYİ Parti MHP içi kavganın ürünü

Türkiye’nin bir süredir tartıştığı sağ parti Meral Akşener’in kurucu başkanlığında İYİ Parti adıyla siyaset dünyasında yerini aldı. CHP’den Aytun Çıray’ın istifa edip söz konusu partinin kuruluşuna katılması ve İYİ Parti’ye hakkında tartışma yarattı.

Birgün’den Can Uğur’un haberine göre, eski Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner İYİ Parti’yi, değerlendirdi. Cihaner, dünyanın, Türkiye’nin; solun değerlerine ve programına hiç olmadığı kadar ihtiyacının olduğunu söylerken İYİ Parti’yle ilgili ‘MHP içindeki kavganın bir ürünü. NATO’yu ve neoliberal politikaları savunuyor. Türkiye’deki tüm sağcı gelenekleri sahipleniyor, solun burasıyla ne ilişkisi olabilir ki’ diye konuşuyor.

İYİ Parti’yi nasıl tanımladığını, solcuların sosyal demokratların bu alana nasıl bakması gerektiğini sorduğumuzda ise İlhan Cihaner, şu tespitleri yapıyor; İYİ Parti’nin kurucu genel başkanının açıklamaları ve programı aslında solun değerlerine bir eleştir anlamı taşıyor. NATO ve AB ile ilişki kuran bir anlayıştan solun alacağı hiçbir şey yoktur. 15 Temmuz’a eleştiri getirip NATO’yu sorgulamayan bir hareketin sol adına antiemperyalizm adına savunulacak bir tarafı yoktur. Klasik sağ popülizminin açmazı biçiminde ortaya çıkan bir tablo ile karşı karşıyayız. Demokrat Parti’den ANAP’a kadar tüm sağcı partileri savunan, kamuculuğu yok sayan, eğitimi bu hale getiren bir anlayışı ilke edinen anlayışa sahip bir partide CHP’lilerin solun yeri olmamalıdır. CHP’nin bu hattı savunması hata olur. İYİ Parti’yi MHP içi bir kavga olarak görüyorum bizi ilgilendiren bir taraf söz konusu değil.

KAYNAK: Birgün 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 20:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER