İki orgeneralin istifasını Erdoğan mı istedi?

Dün yapılan kritik YAŞ toplantısı öncesi istifa eden 2 orgeneralin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle görevlerinden ayrıldığı öne sürüldü

İki orgeneralin istifasını Erdoğan mı istedi?

Dün yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesi görevlerinden istifa eden Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ve EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu için kulislerde farklı iddialar yankılanıyordu. Yeni bir iddia da Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’den geldi.

İki orgeneralin istifalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği ileri sürüldü.

Selvi'nin Hürriyet'teki haberine göre; Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi Beştepe’de Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar’la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. İhsan Uyar ve Eğitim ve Doktrin Komutanı Org. Kamil Başoğlu’nu makamına çağırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toplantıda 2 orgeneralden istifalarını vermelerini istedi. İki komutan da itirazsız bir şekilde istifalarını vererek emekliye ayrıldı. İki orgeneralden, zafiyetleri nedeniyle istifalarının istendiği öğrenildi.

15 Temmuz darbe girişiminin merkezi olarak gösterilen Kara Havacılık Okulu, Org. İhsan Uyar’a, tankların çıktığı Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ise Org. Kamil Başoğlu’na bağlıydı.

2 komutan gereken tedbirleri almakla görevlendirilmesine rağmen, darbe gecesi Kara Havacılık’tan helikopterler kalkmış, Etimesgut’tan ise tanklar çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 15:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER