İki dönem vekillik yapan Aslan HDP yönetimini 'hizipçilik'le suçlayıp istifa etti

Aslan, bir süredir partisi ile yaşadığı görüş ayrılıkları ile dikkat çekiyordu

İki dönem vekillik yapan Aslan HDP yönetimini 'hizipçilik'le suçlayıp istifa etti

HDP'de iki dönem Mardin ve Batman milletvekilliği yapan Mehmet Emin Aslan bugün partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Sine-i millet tartışmalarının yaşandığı son zamanlarda HDP'ye yönelik eleştirilerini sosyal medyadan yayınlayan Mehmet Emin Aslan, bir süredir partisi ile yaşadığı görüş ayrılıkları ile dikkat çekiyordu.

Bugün istifasının gerekçelerini yazılı bir açıklama ile sosyal medyadan duyuran Mehmet Emin Aslan, parti yönetimini hizipçilikle suçladı ve partideki "sol eğilimin" diğer eğilimleri ve "nuhafazakarları" ötekileştirdiğini iddia etti.

Geçen yıl Barış Atay ve Erkan Baş'ın HDP'den ayrılarak TİP'e geçmesi sürecinde önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Atay ve Baş'ın partide kalmaları gerektiği yönündeki açıklamasını Twitter hesabından paylaştığı için HDP'nin Eş Genel Başkan Yardımcılarından Alican Önlü tarafından suçlandığını belirten ve bu konuda kendisine gönderilen WhatsApp mesajını paylaşan Mehmet Emin Arslan, "Alican Önlü benim her iki telefon numarama WhatsApp'tan 'Bir daha HDP ve Demirtaş'ı ağzına alma çünkü ikisini de kirletiyorsun, partiden uzak kalman daha hayırlı' şeklinde mesaj atmıştır" dedi.

Aslan istifa gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: 

"Uzun yıllar sivil toplum faaliyetleri ile daha sonra da 25. ve 26. Dönem HDP Mardin ve Batman Milletvekili olarak sürdürmeye çalıştığım siyaset hayatımda bir yol ayrımına gelmiş bulunmaktayım.... 

Kuruluş felsefesi ve ilkelerinden uzaklaşıp eksen kayması yaşayan ve bu çerçevede hizipçi birtakım grupların güdümüne giren HDP'nin mevcut genel merkez yönetimi ile sağlıklı ve anlamlı şekilde yol almak mümkün olmaktan çıkmıştır...

Gelinen noktada özellikle isim belirtmek isterim ki partinin örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcılarından Alican Önlü ve türevlerinin şahsımızda halkımıza karşı geliştirdikleri hakaretvari ifadeler ve ötekileştirici tavırlar ve söylemler yenilir yutulur olmaktan çıkmıştır. 6 ekim 2018'de HDP'den ayrılıp başka partiye geçen 2 milletvekili ile ilgili Demirtaş'ın daha önceden kaleme aldığı 'Milletvekili arkadaşlarımız HDP'yi kendi öz partileri olarak görmeli ve HDP'yi büyütmenin arayışı içinde olmalıdır. Türkiye muhalefetinin yeni bir partiye değil daha güçlü bir HDP'ye ihtiyacı vardır' sözünü Twitter'da pPaylaştıktan 2 saat sonra Alican Önlü benim her iki telefon numarama WhatsApp'tan 'Bir daha HDP ve Demirtaş'ı ağzına alma çünkü ikisini de kirletiyorsun. Partiden uzak kalman daha hayırlı' şeklinde mesaj atmıştır".

Alican Önlü ise Gazete Duvar'a yaptığı açıklamada, Aslan’ın son dönemlerde partinin bütün kararlarına aykırı davrandığını, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildikten bir gün sonra istifa etmesinin manidar olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 22:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan Demir
Erkan Demir - 7 ay Önce

Alican ÖnlüAlican Önlü en basta olmak uzere HDP'nin Alevi milletvekilleri kendi Alevi inanc, felsefe ve goruslerini paylasmayan tum kisi ve kesimleri potensiyel dusman olarak goruyor... Hele muhafazakar Kurtler -- yani HDP'yi her secimde sirtlayarak baraji asmaya cogunluk Kurt halk kitlesi. Sol, yada solculukla ilgisi yok.... Iste, tum mesele bundan ibaret.

Celladına aşık kemalist Alevi azınlık....
Celladına aşık kemalist Alevi azınlık.... @Erkan Demir - 7 ay Önce

Gerçekten doğru bir tespit, çünkü HDP'nin içindeki azınlık Alevi üyelerin nihai amacı sünni Kürt çoğunluğu etkisizleştirip partiyi tamamem kendi tekellerine geçirmektir. Başkan Sezai Temelli bir an önce müdahale etmeli. Aksi takdirde sözkonusu celladına aşık bu Kemalist/Atatürkçü Alevi azınlık fitne grup HDP'yi dağıtarak Kürt ve Alevi katliamcı kemalist CHP'ye entegrasyon ederler.

SIRADAKİ HABER